Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın açıklamasına göre Elazığ'da 5, Malatya'da 25 bina yıkıldı. Elazığ’da tüm yurtlarda kalanlar spor salonlarına alındı. Gün doğmasıyla arama kurtarma çalışmalarının hızlandığı belirtildi.

Elazığ’daki deprem, toplam nüfusu 10 milyona yaklaşan Adıyaman, Gaziantep, Kayseri, Adana, Şırnak, Dersim, Sivas, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Bingöl, Siirt, Kahramanmaraş ve Batman gibi illerin dışında Samsun, Tokat, Çorum, Trabzon, Ordu, Giresun ve Hatay’da hissedildi.

 

 

Arama kurtarma çalışmaları başta AFAD ekipleri olmak üzere, Kızılay'ın da desteği ile gece boyunca sürdü.

 

Deprem sonrası İç İşleri, Sağlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanları da bölgeye gitti. İstanbul ve Ankara gibi illerin belediyelerinden de deprem sonrası yardım ve destek ekipleri gönderildi.

 

İlk depremin ardından bölgede 228 artçı deprem meydana geldi. AFAD’ın açıklamasına göre Sivrice’de 5,4 ve 5,1 büyüklüklerinde iki ayrı sarsıntı gerçekleşti.

Bölgede vatandaşlar geceyi dışarıda geçirmek durumunda kaldı. Vatandaşlara, olabilecek artçı sarsıntılara karşı tedbirli olmaları, açıklama yapılmadan riskli binalara girmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Elazığ Maden Gezin köyünde yıkılan 6 katlı binanın enkazından 4 kişi yaralı çıkarıldı. Bir kişinin kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Elazığ'da çöken binanın enkazından yaralı olarak çıkarılan kadın tedavi altına alındı.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi