Görüş açısı: İnsan gözü 180 derecelik bir açıyla görür, kediler ise 200 derecelik. Yani kedilerin biraz daha geniş bir görüş açısı var, sağdan ve soldan 10'ar derece fazladan bir alanı görüyorlar.

Netlik: İnsan gözündeki retinada kediye kıyasla daha fazla sayıda konik alıcı vardır. Bu yüzden insan gözü kediye kıyasla 5-10 kat daha net görür.

Renkler: Yaygın kanının aksine kediler siyah-beyaz görmez. Onların gözünde de insan gözündeki gibi üç renk (kırmızı, mavi ve yeşil) algılayıcı vardır. Ancak bunların yapısı farklı olduğundan görüşleri renk körü insanlar gibi epey farklıdır. Mavi ve yeşilin tonlarını ayırt ederler ama kırmızıları ve pembeleri karıştırırlar. Bu renkleri daha çok yeşil gibi görürler, moru ise mavimsi...

Kediler renklerin doygunluğu ve ton farklarını da insanlar gibi zengin bir şekilde görmezler. Onların gözünde renkler daha pasteldir, soluktur.

Mesafe: Kediler miyop gibidir. Sadece yakındaki cisimleri (avlanmalarına izin verecek şekilde) net görürler.

Gece görüşü: Kedinin retinasında insanlara kıyasla daha fazla sayıda çubuksu retina hücresi vardır. Bu hücreler görüş açısının yanı sıra gece görüş yeteneğini de artırır. Bir kedinin gece net olarak gördüğü bir cismi insanın aynı netlikte görmesi için 6 kat daha fazla ışık gereklidir.

Kedinin retinasının arkasında bulunan ve "tapetum" denilen organ ise gece görüş yeteneğini daha da artırır. Bu organdaki hücreler ayna gibi işlev görerek az miktardaki ışığın görüş için daha etkin kullanılmasını sağlar. Kedilerin karanlıkta gözlerinin parlamasının da nedeni olan bu organ sayesinde gece görüşleri insana kıyasla çok daha net ve detaylıdır.

ETİKETLER

Editörün Seçimi