YETKİLİLERE HABER VEREBİLİRSİNİZ

Yardıma muhtaç bir sokak hayvanı gördüğünüzde yetkililere haber verebilirsiniz. Birçok sokak hayvanına ücretsiz yardım sağlayan kurumlar bulunuyor. Bakıma muhtaç, aşısız, kısır olmayan kedi ve köpekler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) ALO 153 hattını arayabilirsiniz. Birçok belediyenin barınak ve rehabilitasyon merkezleri bulunuyor, bu merkezlere ulaşabilirsiniz. 

BİR KAP SU VE YEMEK BIRAKABİLİRSİNİZ

Birçok süpermarket sokak hayvanları için indirimli mamalar satıyor. Bu mamalardan çantanızda bulundurursanız gün içerisinde pek çok hayvana yardım edebilirsiniz. Kapınızın önüne bir kap su ve mama bırakabilirsiniz. Eğer bunları yapamıyorsanız artan yemeklerinizi sokak hayvanları ile paylaşabilirsiniz.

SOĞUKTAN KORUNMALARI İÇİN EV YAPABİLİRSİNİZ

Sokak hayvanlarının en büyük ihtiyaçlarından birisi de barınmadır. Sokak hayvanlarını olumsuz hava şartlarından korumak adına kulübeler yapabilirsiniz. Sokak hayvanları için uygun olan yerlere evinizde bulunan ve kullanma gereksinimi duymadığınız eşyalardan sokak hayvanları için kulübeler yapabilirsiniz. 

CAMLARINIZIN ÖNÜNE YİYECEKLER KOYABİLİRSİNİZ

Sokak hayvanları dediğimiz zaman aklımıza her ne kadar köpek ve kedi gelse de kuşları da unutmamız gerekir. Evinizde bulunan camların önüne kuşlar için bir kap su ve yiyecek koyabilirsiniz.

ARABANIZIN KAPUTUNU KONTROL EDEBİLİRSİNİZ

Soğuk kış günlerinde sokak hayvanları, ısınmak için arabaların motor bölümlerine girebiliyor. Arabanızı çalıştırmadan önce kaputunu kontrol ettiğiniz takdirde sokak hayvanlarının dikkatsizlik yüzünden yaralanmasını engelleyebilirsiniz. Sokak hayvanlarının yaralanmasını engellemek adına arabanızı çalıştırmadan önce arabanın kaputuna, motor bölümüne, lastik üzerine mutlaka bakın.

ETİKETLER

Editörün Seçimi