İSTANBUL: 'TECAVÜZÜN AFFI OLMAZ'

Nafaka Hakkı Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu çağrısıyla İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Limonlu Bahçe'de basın toplantısı düzenleyen İstanbul'daki kadınların açıklama yaptığı yere "Tecavüzün affı olmaz" yazılı dev pankart asıldı. Düzenlemenin asıl hedefinin 12-15 yaş arası çocuklar olduğunu dile getiren Avukat Ceren Akkaya, "Bu af ile 12 yaşındaki bir kız çocuğunun kendisinden 15 yaş büyük bir erkek tarafından istismar edilmiş olması evlilik kılıfı ile cezasız kalacak" dedi.

 

İZMİR: 'BİZ KADINLAR BİRLEŞİRSEK BU YASAYI PÜSKÜRTÜRÜZ'

İzmir Kadın Platformu, “Çocuk susar sen susma”, “Çocuk istismarını aklatmayacağız”, “Bu yasa Meclis’ten geçmeyecek” sloganları attı. KESK Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Elif Çuhadar, "Biliyoruz ki biz kadınlar birleşirsek bu yasayı püskürtürüz. Gücümüzü, örgütlüğümüzü birleşmeden alıyoruz" dedi.

İzmir Kadın Platformu adına açıklama yapan Nuray Öztürk, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacak olan af ile çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceğini söyledi.

DİYARBAKIR: 'İSTİSMARCIYI DEĞİL, ÇOCUKLARI KORU'

"İstismarcıya değil, öz savunma hakkını kullanan kadınlara af" sloganıyla tasarıya tepki gösteren Rosa Kadın Derneği'nin açıklaması kadınların "İstismarcıyı değil, çocukları koru" sloganıyla son buldu. Bu tasarının çocuğun sözde evlilik adına yapılan istismarını meşrulaştırdığını söyleyen Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman, "Bu düzenleme ile çocuk evliliklerinin yasal zemine oturtulacağı, kadın üzerinde eril zihniyetin tahakküm kurma adına uyguladığı şiddetin çocuk yaşa indirgemesi anlamına geliyor" dedi.

 

ANTALYA: 'ÇOCUK İSTİSMARINI YARGI PAKETİ İLE MEŞRULAŞTIRAMAZSINIZ'

Antalya Kadın Platformu, Attallos Meydanı’nda bir araya gelerek, açıklama yaptı. “Çocuk istismarını yargı paketi ile meşrulaştıramazsınız” pankartı açan kadınlar, sık sık “Çocuk istismarları politiktir” ve “Kuruma aklama istismarı yargıla” sloganları atarak, düzenlemeye tepki gösterdi. Platform adına açıklama yapan Dilek Eldeniz, iktidarın küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçunun affedilmesine yönelik yasa tasarısını kabul etmeyeceklerini ifade ederek, "Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini hepimiz biliyoruz” diye belirtti.

GAZİANTEP: 'O YASA MECLİS'TEN GEÇMEYECEK'  

Kadınlar Antep'te de Yeşilsu Parkı'nda tasarıya tepki gösterdi. “Çocuk istismarının affı olamaz” pankartı açan kadınlar, "O yasa Meclis’ten geçmeyecek”, “Susma haykır, istismara hayır" dövizleri taşıdı. KESK Kadın Sekreteri Sara Alagöz, “Kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır" dedi. 

MERSİN: 'ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN İSTİSMAR SUÇU AFFEDİLEMEZ'

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube binasında açıklama yaparak, tepkilerini dile getirdi. “Çocuk istismarının affı olmaz” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya kentte bulunan birçok kadın katıldı. Açıklamayı platform adına Günebakan Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar yaptı. AKP’nin “Affı bir defaya mahsus yapacağız” açıklamasının, “Bir kereden bir şey olmaz” zihniyetinin devam ettiğini gösterdiğini vurgulayan Akpınar, "Çocuklara karşı işlenen istismar suçu affedilemez, cezasız bırakılamaz" dedi.

MARDİN: 'ÇOCUKLARI KORUYACAK ÖNLEMLERİ HAYATA GEÇİRİN'

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, tasarıya karşı Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) binası önünde bir araya geldi. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “Çocuk istismarının affı olmaz” pankartı açıldı. Kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemenin iktidarın görevi olduğunu vurgulayan platform üyelerinden Aygül Kılıç, "Bu konuda neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta. Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde. İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin” dedi. 

ÇANAKKALE: 'ÇOCUKLAR İÇİN ADALET İSTİYORUZ'

Çanakkale İskele Meydanı'nda toplanan Çanakkale Kadın Platformu, Kepez Kent Konseyi ve yaklaşık 50 kadın basın açıklaması yaptı. Düzenlemenin takipçisi olacaklarını söyleyen kadınlar, "Çocuklar için adalet istiyoruz" dedi. 

ADIYAMAN: 'ÇOCUKLARIMIZI TECAVÜZCÜLERİ İLE EVLENDİRMEYECEĞİZ'

Adıyaman Kadın Platformu, Demokrasi Parkı'nda yaptığı açıklamada, "Çocuklara cinsel istismarın affı olamaz, çocuklarımızı tecavüzcüleri ile evlendirmeyeceğiz" pankartı açtı, "Yasal tecavüze hayır" ve "Çocuk annelere hayır" dövizleri taşıdı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman Şube yöneticisi Avukat Dilfiroz Kahraman, “Çocuklara cinsel istismarın affı olmaz. İktidar 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır” dedi.

ESKİŞEHİR: 'AKP ELİNİ ÇOCUKLARDAN ÇEK'

Eskişehir Demokratik Kadın Platformunun çağrısıyla Kanatlı AVM önünde buluşan kadınlar adına Avukat Fatma Girgin, Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformunun ortak metnini okudu. Girgin, iktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırlığı içinde olduğunu belirtti. Kadınlar, “AKP elini çocuklardan çek!”, “İstismara sessiz kalmayacağız!”, “İstismarı aklama, aklattırma!” sloganlarıyla açıklamayı tamamladı.

 

ŞANLIURFA: 'ÇOCUK İSTİSMARININ AFFI OLMAZ'

Urfa Kadın Platformu, Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi'nde açıklama yaptı. "Çocuk istismarının affı olamaz" başlıklı açıklama yapan SES Urfa Eşbaşkanı Eylem Salar, istismar suçunu evlenme koşulluyla aklamak çocukların tekrardan istismara maruz bırakılmasını ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına geldiğini söyledi. 

 

HATAY: 'ÇOCUK İSTİSMARI VE TACİZİNE SESSİZ KALMADIK, KALMAYACAĞIZ'

İskenderun Kadın Platformu’nun Boyacılar Parkı'nda yaptığı açıklamaya, bir erkeğin asit saldırısında yaralanan Berfin Özek ile çok sayıda kadın katıldı. "Çocuk istismarı ve tacizine sessiz kalmadık, kalmayacağız" pankartının açıldığı açıklamada platform adına Feyruz Gör konuştu. Gör, tüm kesimlere tasarıya karşı çıkma çağrısında bulundu. 

 

ŞIRNAK: 'BİR ÇOCUĞUN ÇIKARAMADIĞI SES OLMAK ZORUNDAYIZ'

Kent merkezinde yaptıkları açıklamayla yasa tasarısını protesto eden HDP Şırnak Kadın Meclisi'nin yapmış olduğu açıklamada üzerinde "Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız" dövizler taşındı.

ADANA: 'ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARININ AFFI OLMAZ'

Adana Kadın Platformu, Eğitim Sen Adana Şube binasında tasarıya tepki gösterdi. Platform adına açıklama yapan Avukat Sevil Aracı Bek, “Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz. Çocukların cinsel istismarının affı olmaz” dedi. 

 

DERSİM: 'TASARININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Dersim Kadın Platformu üyesi Duygu Kurban, “AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır” dedi. Kurban, açıklamasında "Bu olayların daha da artmaması ve çocuklarımızın geleceği için hem ilimizdeki davaların hem de geçirilmek istenen tasarının takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi