TÜKENMEZ HABER- Elazığ'da meydana gelen depremde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden (UMKE) acil tıp teknisyeni Emine Kuştepe'nin enkaz altındaki Azize Çelik ile kurduğu temas büyük bir farkındalık yarattı. Enkaz altında kimlerin olduğunu soran Kuştepe, Azize'den kendisiyle birlikte mahsur kalanları konuşturmasını, Türkçe bilmeyen komşusuna da Kürtçe seslenmesini istedi. Kuştepe'nin Kürtçe konuşarak bir insanı kurtarmaya çalışmasından sonra bugün Twitter'da #112Kurdi etiketi trend topic oldu.

Atılan bazı tweet'ler şöyle:

Kuştepe, Azize'ye şunları söylemişti:

"Azize bak ben sana Kürtçe söyleyeceğim sen de ona söyle, deki xalti (teyze) diye seslen teyzeye. Azize teyze seni duyuyor mu? Teyze seni anlamadığı için sen ona xalti diye seslen, arada olur mu canım?"

HDP'Lİ OLUÇ: BUNU TALEP ETTİĞİ İÇİN YARGILANAN İNSANLAR VAR 

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, dün yapmış olduğu konuşmada "Depremde bir görevlinin Kürtçe konuşarak bir insanı kurtarmaya çalıştığını izledik. Bunu talep ettiği için yargılanan insanlar var. Bu bir ihtiyaç. Sağlık alanında, afet alanlarında milyonlarca Kürdün anadilinde, Kürtçe hizmet verilmesi talebi haklı ve meşrudur" demişti.

ETİKETLER


Editörün Seçimi