Hasankeyf’in ‘yeni’ hali: 12 bin yıllık tarihin yerine betonarme yapıldı

Hasankeyf'teki tarihi eserlerin, yeni yerine taşınma işlemleri tamamlanmasının ardından açıklamalarda bulunan Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, tarihi bölgeyi turizme açtıklarını açıkladı.

Bölgenin yeni fotoğrafları ise tarihi yapının nasıl yok edildiğini gözler önüne serdi. Hasankeyf'te tarihi yapı yerine betonarmeye bıraktı.

Çalışmaların ardından ortaya çıkan manzara ise tarihi bölgenin rant uğruna getirildiği son durumu da gözler önüne serdi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan tarihi ilçe, baraj göleti, tarihi yapıları, Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Ortaçağ, Roma, Artuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 1453 eserin yer aldığı bölgede kurulan müzenin ardından yapılacak diğer çalışmaları da aktaran Kaymakam Koç'un açıklamaları bölgedeki talanın devam edeceğini de göstermiş oldu.

Hasankeyf'in eski hali

İLÇE TURİZMİNİN POTANSİYELİ FARKLILAŞIYOR

Kale ve müze limanları arasında turistleri taşıyacaklarını açıklayan Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, "Tekneleri 1 Eylül itibarıyla işletmeye almayı hedefliyoruz. İki yaka arasındaki düzenli seferlerin yanı sıra gelen ziyaretçilerimizi gezdireceğimiz kısa tur güzergahımız da olacak" dedi.

Koç'un açıklamalarına göre, bölgede su sporlarından yamaç paraşütüne kadar birçok aktivite yapılacak. Söz konusu aktivitelerin hayata geçirilmesi durumunda ise tarihi ilçede turizm potansiyeli farklılaşacak.

Hasankeyf'e turist çekmek için yapılacaklar Koç tarafından şu sözlerle ifade edildi:

Ziyaretçilerimiz burada çeşitli su üstü sportif faaliyetleri de yapabilecek. Çok önemli bir bölgede turizm hareketliliğini burada başlatmış olacağız.

Su üstü sporları, jet ski, hız tekneleri ve su üstünde çeşitli sportif faaliyetler yapılması için çalışmalar devam ediyor, parkur belirlendikten sonra faaliyete geçilecek.

YAMAÇ PARASÜTÜ VE TREKİNG OLACAK

Kaymakam Koç, DSİ'nin tarihi ve kültürel eserlerin taşındığı arkeopark alanının çevre düzenlemesiyle ilgili projeyi ihale ettiğini de belirterek şunları kaydetti:

"Bölgenin incisi' diyebileceğimiz bir Hasankeyf ile misafirlerimizi ağırlayacağız. Burada yamaç paraşütünü de faaliyete alacağız. İlgili spor kulüplerimiz burada gösteri uçuşları yapacak. Mevcut Hasankeyf'in su altında kalmayan güzelliklerinden ağlayan mağarası, şelalesi, Şahap Vadisi, Saha Vadisi, Atlıhan ve diğer güzergahtaki doğal güzellikler, trekking ile ilgilenen, doğa yürüyüşünü sevenlerin ilgisini çekecek alanlar var. Ziyaretçilerimiz bu faaliyetlerden memnuniyetle ayrılacak."

ETİKETLER

Editörün Seçimi