ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Cantürk'ün 15 yıl hapsi istendi

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'ün 'FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla 15 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nazmi Mete Cantürk, eşi Sevim Cantürk, kızı Kevser İrem Cantürk ile avukatları katıldı.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ve konsolosluk çalışanları da duruşmayı izleyenler arasında yer aldı.

Duruşmada esasa ilişkin görüşünü açıklayan duruşma savcısı mütalaasında, “sanık Nazmi Mete Cantürk'ün ‘FETÖ'den ihraç edilen eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu birden çok kamu görevlisi ve sivillerle yoğun irtibatının bulunduğunu, 'darbeye direnmeyin' talimatı veren ve hakkında FETÖ'ye mensup olduğu gerekçesiyle dava açılan eski polisler ile 15 Temmuz darbe girişiminde tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı, Selam Tevhid'de kumpas davasının sanığı Yurt Atayün, 17-25 Aralık yargısal darbe girişimi davalarında yargılanan eski emniyet müdürüleri, Başkanlık konut ve ofisine böcek yerleştirilmesi olayı failleri ile de irtibatlı olduğu” öne sürüldü.

Cantürk'ün 'FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, diğer sanıklar Sevim Cantürk ve Kevser İrem Cantürk'ün ise 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan mahkumiyetlerine yeterli ve kesin delil bulunmadığından beraatine karar verilmesi talep edildi.

AA 

ETİKETLER

Editörün Seçimi