AKP'li Ünal: Aşk 101 dizisinin ilk versiyonunda Osman karakteri eşcinsel olarak kurgulandı

Gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalındaki canlı yayınına katılan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Netflix'in 'AŞK 101' dizisi hakkında açıklamalarda bulundu. AKP'li Ünal, 'gençleri eşcinselliğe yönlendirdiği ve genç bireylerin gelişimini olumsuz yönde etkilediği' öne sürülerek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) şikâyet edilen Netflix dizisi Aşk 101 hakkında, "Dizinin ilk versiyonunda Osman karakteri eşcinsel olarak kurgulandı" ifadelerini kullandı. Dizinin yayınlanan versiyonunda ise Osman karakterinin eşcinsel olmaması sosyal medya kullanıcıları tarafından "sansür" olarak yorumlandı. Sosyal medya platformu olan Twitter'da 'Aşk 101' etiketi gündem oldu.

'DİZİNİN SENARYOSU HAZIRLANDI VE DİZİ BİR EŞCİNSEL HİKAYESİYDİ'

Dizideki Osman karakterinin senaryonun ilk versiyonunda eşcinsel olarak kurgulandığını belirten Ünal, "Şimdi şöyle bir şey oldu geçenlerde. Netflix bir dizi istedi. Dizinin senaryosu hazırlandı ve dizi bir eşcinsel hikayesiydi. Orada Osman isminde bir eşcinsel üzerinden yerli yapım firmasına bir dizi yapım teklifi verdi Netflix" diye konuştu. Sosyal medya kullanıcıları, Ünal’ın bu açıklamasının ardından yayınlanmadan önce karakterlerden birinin eşcinsel olduğuna ilişkin söylenti çıkan dizinin sansürlenmiş olduğu yorumlarını yaptı.

'KAPATMAK TABİİ Kİ ÇÖZÜM DEĞİL'

Planlanan sosyal medya düzenlemesine dair de açıklamalarda bulunan Ünal "Twitter’ı kapatacak mısınız?" sorusuna "Twitter bugün Alman hukukunu, Fransız hukukunu tanıyor. Ancak Türkiye’de ne hukuki ne de mali yükümlülük altına girmiyor. İran’da bugün bu siteler kapalı ama herkes VPN üzerinden giriyor. Biz sosyal ağlarla sonuna kadar görüşmelerimizi, müzakerelerimizi sürdüreceğiz. Kapatmak tabi ki çözüm değil" cevabını verdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Berat Albayrak'ın çocuğu olması sonrasında sosyal medyada hakkında yazılan hakaret içerikli ifadeleri hatırlatarak "Niçin Twitter, YouTube ve Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğuınu anlıyor musunuz? İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için. Bunlar ahlak sahibi değil" dedi. Devamında ise "Biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" ifadelerinde bulundu.

T-24, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi