AKP'li Ünal'dan sosyal medya açıklaması: 55 milyon vatandaşımın hakkını kim koruyacak?

Sosyal medyayla ilgili gündeme gelen düzenleme hakkında açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Biz kimseyi kapatalım, kimseye yasak getirelim demiyoruz ki. Tam tersine karşılıklı bu ilişkilerin yasal çerçevesini oluşturalım. Bizim istediğimiz bu" ifadelerini kullandı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Niçin Twitter, YouTube ve Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz? Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" demişti.

'BU KONUDA DÜZENLEME YAPMAYAN ÜLKELERDE SOSYAL AĞLAR ADETA BİR OPERASYON APARATINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 24 Televizyonu’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sosyal medya düzenlemesiyle ilgili tartışmaları değerlendiren Mahir Ünal, sosyal medyanın yalan, iftira, hakaret özel hayatın dokunulmazlığı kişisel verilerinin ifşası alanı olmaması gerektiğinin söyledi. Ünal, “Bu konuda düzenleme yapmayan ülkelerde sosyal ağlar adeta bir operasyon aparatına dönüşmüş durumda. Buralarda hukuksuz bir şekilde her önüne gelen, klavyenin arkasına saklanan ve istediği şekilde hareket ediyor. Bunun sonuçlarında da ortaya dezenformasyonun insan zihnini, insan ilişkilerini zehirlediği bir süreç ortaya çıkıyor” dedi.

'55 MİLYON VATANDAŞIMIN HAKKINI KİM KORUYACAK?'

Dezenformasyonu görünür kılmak için “yeşil küre” sembolüyle farkındalık çalışması yaptıklarını belirten Ünal, “Karşılıklı olarak dezenformasyon, küfür, hakaret görünür hale geldi. İnsanlar bunu tartışmaya başladılar. Zaten bizim istediğimiz buydu. Bu tartışılmaya başlandı öyle bir hassasiyet oluştu ki küfür ve hakaret karşısında insanlar ortak tepki göstermeye başladı. Bu kıymetli bir şeydi” diye konuştu. “Bizim sosyal ağlarda 55 milyon vatandaşımız kullanıcı durumda. Twitter, Facebook, lnstagram gibi sosyal ağ sahipleri benim ülkemle bir hukuki ve mali muhataplık oluşturmadığı zaman 55 milyon vatandaşımın hakkını kim koruyacak?” diyen Ünal şunları söyledi:

'BİR KONUDA KURALLAR KOYMAKLA, BİR KONUDA YASAKLAR GETİRMEK FARKLI ŞEYLERDİR'

“Biz onlara ‘Gelin Türkiye’nin de yasalarını tanıyın ve Türkiye ile de hukuki ve mali bir muhataplık oluşturun’ dediğimizde maalesef bu konuda çekince gösteriyorlar. Bir konuda kurallar koymakla, bir konuda yasaklar getirmek farklı şeylerdir. Türkiye’ye yönelik operasyonlar çoğunlukla FETÖ’cü ve PKK’lı hesaplar tarafından Almanya, İngiltere, Fransa ABD üzerinden yapılıyor. Çünkü siber dünyada fiziki coğrafya yok ki. Biz bunlara dönüp diyoruz ki, 2019 yılında biz Twitter’dan belli konularda bilgiler istemişiz. Bunlarla ilgili hiçbir karşılık bulamamışız.”

'BİZ KİMSEYİ KAPATALIM, KİMSEYE YASAK GETİRELİM DEMİYORUZ Kİ'

NATO’nun 2017 yılında “Uluslararası hukuk ve siber uygulamalar” konulu bir çalışma yaptırdığını aktaran Ünal, “NATO uluslararası hukuk ve siber uygulamalarla ilgili kurallar getirdi. Birinci kural devletlerin egemenlik hakları siber dünya da geçerlidir. Sen benim yasalarımı tanımamakla aslında benim siber dünyadaki egemenlik hakkımı tanımamış oluyorsun” ifadesini kullandı. Sosyal ağların sahiplerine düzenleme için “karşılıklı nasıl bir ilişki kurulacağını konuşalım” mesajını yolladıklarına söyleyen Mahir Ünal, “Biz kimseyi kapatalım, kimseye yasak getirelim demiyoruz ki. Tam tersine karşılıklı bu ilişkilerin yasal çerçevesini oluşturalım. Bizim istediğimiz bu” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Berat Albayrak'ın çocuğu olması sonrasında sosyal medyada hakkında yazılan hakaret içerikli ifadeleri hatırlatarak "Niçin Twitter, YouTube ve Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğuınu anlıyor musunuz? İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için. Bunlar ahlak sahibi değil" dedi. Devamında ise "Biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" ifadelerinde bulundu.

AA, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi