Ali El Hemdan davasında konuşan tanık: Çocuk kaçmıyordu, polisin düştüğünü görmedim

Ali El Hemdan / Fotoğraf: Facebook

Adana'da Suriyeli Ali El Hemdan'ın polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin dava geçtiğimiz gün görüldü. Sanık polis F.K. ise duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

DURUŞMAYI İZLEYENLER

Duruşma salonunda mağdur Adnan Hamdan(Ali El Hemdan'ın babası), Adana Barosu adına Av. Sabahattin Gümüş, İzmir Barosu adına Av. Ayşegül Karpuz, İnsan Hakları Derneği adına Av. Yasemin Dora Şeker, Çağdaş Hukukçular Derneği adına Ümit Büyükdağ ve on kadar mağdur vekili avukat katıldı. Duruşmayı izlemeye gelenler arasında Mazlum-Der ve HDP Hukuk Bürosu da vardı.

'KAÇMIŞ OLSAYDI GÖĞSÜNDEN DEĞİL SIRTINDAN VURULURDU'

Baba Adnan Hemdan “Benim oğlum iki arkadaşı ile gezerken polis memurları tarafından durdurulmuş. Pandemi nedeni ile ceza yememek için kimliğim yok deyip ayrılmak istemiş. Diğer arkadaşlarının yaşları yeterli olduğu için onlar kimliğini göstermiş. Benim oğlumun peşinden giden polis memuru “Sana ateş edeyim mi?” demiş. O da “Ateş et” demiş. Ardından vurulmuş. Benim oğlum kaçmış olsaydı göğsünden değil sırtından vurulurdu. Emniyette verdiğim ifadem doğrudur. Şikayetçiyim ve davaya katılmak istiyorum” dedi.

POLİSİN AYAĞININ KAYDIĞINI GÖRMEDİM

İnsan Hakları Davaları İzleme Sitesi Faili Belli'nin aktardığına göre tanıklardan biri ise "Balkonda çiçeklerimi suluyordum. Çocuk (Ali El Hemdan) sokakta yürüyordu. Polis peşinden geldi iki kez dur dedi. Çocuk durdu. Yüzünü polis memuruna döndü. Polis ateş etti. Çocuk kaçmıyordu. Polis memurunun da ayağının kaydığını, düştüğünü görmedim. Polisteki ifademde “hızlı adımlarla yürüyordu” demedim. Ağır bir şekilde normal yürüyordu. Polis ateş ettiğinde çocukla arasında 15-20 metre vardı.” dedi.

'KALP MASAJI YAPTIĞINI GÖRMEDİM'

Sanık vekilinin talebi üzerine sorulduğunda “Polis memurunun kalp masajı yaptığını görmedim" diye konuştu.

112 ACİL SERVİS KAYITLARI İSTENDİ

Mahkeme, 112 Acil Servis kayıtlarının istenmesine, görgü tanıklarının zorla getirilmesine, Adli Tıp Kurumu raporunun beklenmesine karar vererek sanık polis memurunun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 13 Kasım 2020'de görülecek.

NE OLMUŞTU?

Ceza ödememek için polis kontrolünden kaçarken öldürüldüğü belirtilen Suriyeli Ali El Hemdan’ın ailesine 7 yılın ardından vatandaşlık verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, baba Adnan Hamdan'ı arayarak şunları söylediği kaydedilmişti:


"Özellikle Ali evladımızın öldürülmesi konusu bizi ciddi manada üzmüştür. Bununla ilgili ne gerekirse yapılacaktır. Bu konuda hiç endişeniz olmasın. Ali bizim de evladımızdır. Senin kaç çocuğun var? Peki, bunlar vatandaşlık müracaatı yaptılar mı? Müracaatları aldınız mı hepsinin? Tamamını aldınız mı? Alacağız demek başka, aldık demek başka. Tamam, orada da bir aksama olmasın. Ben tekrardan Ali kardeşime Allah’tan rahmet diyorum. İnşallah şehitler sınıfına dahil edilir"
Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi