Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi: Mevlüt Saldoğan’ın davaya mağdur olarak katılma kararı kaldırılsın

Fotoğraf: Evrensel

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de ara sokakta linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan hüküm giymiş Mevlüt Saldoğan’ın davaya katılma kararının ise derhal kaldırılmasını istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz’ dedi.

'AKLANMASI YARGININ HESAPLAŞMA ARACI OLARAK KULLANILMASIDIR'

Mevlüt Saldoğan’ın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren “Gezi Davası”na müdahil olarak kabul edildiğini aktaran Korkmaz, 'sanığın hanesine “mağduriyet” olarak işlemesi en basit anlamıyla bir suçlunun aklanması en geniş anlamıyla ise yargının bir hesaplaşma aracı olarak kullanılmasıdır' diye konuştu. Korkmaz,  HSK'ye şikayet dilekçesi sunarak bu kararda imzası bulunan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyet üyeleri Galip Mehmet Perk, Talip Ergen ve Barış Öztürk hakkında soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin talep ettiklerini vurguladı. Saldoğan’ın  “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan hüküm giymiş olduğunu da hatırlatan Korkmaz, 'davaya katılma kararının ise derhal kaldırılmasını istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz' diye konuştu. 

'8 KİŞİ YARGILANDI VE CEZALARA MAHKUM OLDU'

Korkmaz'ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Ali İsmail’i kaybettiğimiz 2013 yılından beri onun anısını yaşatma, düşlerini hayata geçirme mücadelemizin yanı sıra hepinizin bildiği gibi dört yıl süren bir de adalet mücadelesi verdik.Kamu görevlilernin soruştrma sürecinden başlayarak failleri koruma,olayı örtbas etme çabalarına rağmen avukatlarımzın yoğun emekleri ve basın mensuplarınn ısrarlı takibi sonucu Ali İsmail’in ölümüne neden olan dördü polis 8 kişi yarglandı ve çeşitli düzeylerde cezalara mahkum oldu.

'MÜDAHİL OLARAK KABUL EDİLMESİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Bu sanıklardan,dosyada birinci derecede fail olarak yer alan Mevlüt Saldoğan, Kayseri 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nce 13 yıl hapse mahkum edildi.Uygulanan indirimle bu ceza 10 yıl 10aya düştü ve yerel mahkemenn diğer sanklar hakknda verdiği karar gbi bu karar da Yargıtay tarafından onandı Bugün Mevlüt Saldoğan’ın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren “Gezi Davası”na müdahil olarak kabul edilmesi gerçeğiyle karşı karşıyayız; Kendisi 30. Ağır Ceza Mahkemesi talimatıyla 28 Haziran 2019’da verdiği ifadesinde “mesleki itibarını ve kariyerini kaybettiği” iddiasıyla şikayetçi olduğunu belirtmiş, buna karşılık 30. Ağır Ceza Mahkemesi de Saldoğan’ın davaya katılma talebini uygun görmüştür.Bu karar herhangi bir yargısal işlemin ötesinde anlamlar içermektedir. Bizim açımızdan 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin, iki mahkemenin vermiş olduğu kararı sanığın hanesine “mağduriyet” olarak işlemesi en basit anlamıyla bir suçlunun aklanması en geniş anlamıyla ise yargının bir hesaplaşma aracı olarak kullanılmasıdır.

'SUÇLULARI CESARETLENDİRECEKTİR'

Üzerinden yaklaşık yedi yıl geçmesine rağmen 79 ilde en az 2,5 milyon insanın katıldığı barışçıl gösterilerin haklılığı orta yerde durmaktadır. Halen Gezi’yle derdi olanların Gezi’de “finansör” ya da “dış mihrak” arama çabaları nafiledir. Barışçıl gösteriler karşısında keyfi güç kullanarak ölümlere yol açan kolluk kuvvetlerini mağdur olarak bu davaya dahil etmek, görevi kötüye kullanmanın ötesinde bir tutumdur. Korkarız ki bu tutum, kamu görevlilerinin karıştığı suçlarda her daim devreye giren cezasızlık zırhını bir kez daha güçlendirecek, suçluları cesaretlendirecektir.

'SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi ve davanın avukatları olarak 23 Ocak 2020 tarihinde Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) sunduğumuz şikayet dilekçesi ile bu kararda imzası bulunan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyet üyeleri Galip Mehmet Perk, Talip Ergen ve Barış Öztürk hakkında soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin talep edilmesini, “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan hüküm giymiş Mevlüt Saldoğan’ın davaya katılma kararının ise derhal kaldırılmasını istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu davanın sonuna dek takipçisi olacağız...

ETİKETLER

Editörün Seçimi