Ankara ve Eskişehir barosundan 'çoklu baro' protestosu: Bu düğmeleri cübbemize dikmeyeceğiz

Ankara Barosu üyesi avukatlar, “Savunma susmadı susmayacak”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadele devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla adliye içerisinde yürüyüş yaptı.

Burada bir konuşma yapan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Türkiye’deki 80 baronun da bu düzenlemeye karşı olduğunu dile getirdi.

 “Bu yasa çıktıktan sonra haklarında soruşturma başlatıldığında ilk söyleyecekleri şeyin ‘avukatımı istiyorum’ olacağını unutmayın” diyen Sağkan, o gün geldiğinde bugün kendilerine kötülük yapanların da yanında olacaklarını söyledi.

Sağkan, elinde tuttuğu düğmeleri yere atarak, “Bu düğmeleri cübbemize dikmeyeceğiz. Bu hafta itibariyle bu düzenlemenin mecliste görüşüleceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bizler Ankara Barosu avukatları ve tüm Türkiye’deki 130 binin üzerindeki avukat olarak sonuna kadar ama sonuna kadar demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz” dedi.

‘BAROLARIN ONIRLU MÜCADELESİ TARİHTE YERİNİ ALACAK'

Eskişehir Barosuna bağlı avukat ve stajyerler de çoklu baro teklifini protesto etti. Adliye içinde buluşan avukatlar, alkışlar ve “Savunma Susmadı Susmayacak” sloganlarıyla adliye önüne yürüdü.

Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elagöz yaptığı açıklamada, “Bugün bizi burada bir araya getiren şey; bir baskı rejiminin her fırsatta masasının altından çıkarıp gösterdiği sopaya hiçbir zaman boyun eğmeyeceğimizi tarih önünde çocuklarımıza anlatma borcudur” dedi.

 “Bilin ki işgal ettiğiniz milletvekilliği göreviniz ölümünüze kadar devam etmeyecek. Bu makamlardaki göreviniz bittiğinde meslektaşlarınızın ve çocuklarınızın bakabilecek yüzünüz olsun” diye Elagöz, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Yasanın geçmesine olumlu oy kullanacak hukukçu milletvekilleri; irademizi kimseye bağlamayan Cumhuriyetin avukatları olarak bizler, cübbelerimize düğme dikilmesine izin vermeyeceğiz. Siz düğme dikmek istiyorsanız buyurun dikin. Cübbelerinize dikeceğiniz düğmelerinizle tarihin kara sayfalarında anılacağınız da asla unutmayın. Biz iktidarız, biz devletiz diyorsunuz. Anayasa tanımam, halk hukuk tanımam her türlü düzenlemeyi yapabilirim diyorsunuz. Yapabilirsiniz. Buyurun yapın. Ancak Baroların bu haklı ve onurlu mücadelesi tarih sayfalarında altın harflerle yer bulacak. Kaybedeceksek de sonuna kadar mücadele ederek kaybedeceğiz.”

200 kişiyi aşkın avukat ve stajyer ‘Çoklu Baroya Hayır’ pankartı ardında basına fotoğraf çektirerek mücadele karanlığını ifade ettiler.

Evrensel, Artı Gerçek, Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi