Ayasofya'nın camiye dönüşmesinin önü açıldı

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davaya ilişkin kararını açıkladı. Danıştay, söz konusu Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Bu kararla birlikte  Ayasofya'da ibadetin yolu açıldı.

Gün içinde ziyaretçi girişinin devam ettiği Ayasofya'nın giriş-çıkışlarının olduğu alana bariyerler konmuştu. Yerli ve yabancı medya kuruluşları, sık sık buradan yayın yapmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Necip Fazıl Kısakürek'in sözlerini hatırlatmış, Twitter 'dan "Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in 55 yıl önce dediği gibi:"Bekleyin Gençler!!! Ama bugün ama yarın Ayasofya açılacak!" mesajını paylaşmıştı.

VATANDAŞLAR TEKBİR GETİRDİ

Ayasofya'nın önünde bekleyen bazı vatandaşlar, Danıştay kararının ardından tekbir getirdi.

NE OLMUŞTU?

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005’te Danıştay’a dava açmıştı. Dernek, Ayasofya’nın İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in şahsi mülkü olduğunu belirterek 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005’te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008’de ise Ayasofya Camisi’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016’da tekrar Danıştay’a dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018’de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya’nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, ‘incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik’ nedeniyle kabul edilemez bulmuştu. Bu kararla Danıştay başvurucu derneğin talebini uygun bulmuş oldu.

AA, Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi