Baro başkanlarının Meclis nöbeti sürüyor

AKP ve MHP’nin girişimiyle hazırlanan baro teklifi Meclis Adalet Komisyonu’na geldi. Görüşmelere alınmayan baro başkanlarının Meclis kapısın önünde bekleyişi sürüyor.

Duvar’da yer alan habere göre, 16.00’da başlayan görüşmeler sabaha karşı 04.00’te bitirildi. 28 maddelik teklifin 12 saat süren ilk gün görüşmelerine baroların komisyon toplantısına alınmaması ve teklifin görüşülme usulü tartışması damga vurdu. 200’e yakın milletvekilinin söz talebinde bulunduğu görüşmelerde maddelere geçilemedi.

Söz konusu yasa değişikliği teklifinin görüş ve önerileri alınmadan hazırlandığını belirten baro başkanları tutumlarını açıklamak için geldikleri Meclis’te komisyon toplantısına alınmadı.

BAROLAR TEMSİLCİ ŞARTINI KABUL ETMEDİ

Yapılan uzun müzakerelerde AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, baro başkanlarının aralarından belirleyeceği 3 temsilcinin komisyona katılabileceği teklifinde bulundu; ancak baro başkanları ‘hep birlikte’ girmek istediklerini belirterek teklifi reddetti.

Baro başkanlarının Meclis kapısında bekleyişleri bugün de sürüyor. Komisyon toplantısı başlayana kadar bekleyeceklerini belirten baro başkanları, komisyona katılma taleplerini tekrar iletecek. Ankara Valiliği tarafından pandemi nedeniyle yasaklanan ‘Büyük Savunma Mitingi’nin akıbeti ise netleşmedi. Türkiye’nin farklı illerinde avukatlar Ankara’ya gelmek için yola çıkarken, gün içerisinde bir buluşmanın söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

MANİSA BAROSUNUN MESLEKTAŞLARININ YANA GİTMESİ ENGELLENDİ

Meclis önünde bekleyişini sürdüren meslektaşlarının yanlarına gitmek isteyen Manisa Barosu Başkanı ve baro yöneticileri ise polis tarafından engellendi.

Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan yaptığı açıklamada girişlerinin engellenmesinin anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek beklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Arslan yaptığı açıklamada "Burada bulunmak en doğal hakkımız. Meclise girip komisyonda bulunmak en doğal hakkımız. Ama burada bulunmamıza dahi izin vermiyorlar. Bu tamamen yasa dışı, özgürlükleri kısıtlayıcı, anayasaya aykırı bir tavır. Ama biz buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz" dedi.

ABB'NİN GÖNDERDİĞİ ÇAYLAR İÇERİ ALINMADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin meclis önünde bekleyen avukatlara gönderdiği çaylar içeriye alınmadı.

BARO BAŞKANLARI NÖBET ALANINI TEMİZLEDİ

Gece boyu Meclis önünde bekleyen baro başkanlarının nöbetini ikinci gününde devam ediyor. Saat 14:00'da başlayacak görüşmlere alınmak isteyen baro başkanları cübbeleriyle nöbet alanlarını temizledi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi