Çocuğu istismar eden uzman çavuş hakkındaki şikayet işleme konulmamış

Batman'ın Beşiri ilçesine İ.P.'nin Uzman Çavuş M.O. tarafından tecavüze uğradığı ve ateşli silah ile yaşamına son vermek istediği ileri sürüldü. Yaşanan olay sonrası Beşiri Devlet Hastanesi’ne ardından Batman'daki özel bir hastaneye kaldırılan İ.P.'nin hayati tehlikesi devam ediyor.

Batman Barosu ise yazılı açıklama yayınlayarak şüphelinin gözaltına alındığı belirtti. Baro açıklamasında, "Suç mahalinin Siirt olması nedeni ile şüpheli Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gözaltına alınmıştır. Siirt Barosu Başkan ve Yönetim Kurulu’ndan bilgi aldıkça paylaşacağımızı ve Siirt’te yürütülen soruşturmanın Siirt Barosu ile birlikte takipçisi olacağız" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan 24 Haziran’da gerçekleşen istismar sonrası çocuğun ailesi, uzman çavuş M.O. hakkında hem karakola hem de savcılığa başvurdu. Savcı ve jandarma, aileye gereken neyse yapılacağını söyledi, ancak bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Aile fertleri ise çocuğun intihar girişiminden önce bir mektup yazdığını ve babasının cebine koyduğunu ileri sürdü. Olayın ardından mektubun savcılığa teslim edildiği belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Feleknas Uca, İnsan Hakları Derneği (İHD), HDP Kadın Meclisi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) temsilcileri, aileyi ziyaret etti. Temsilciler, durumun aydınlatılması ve uzman çavuşun gerekli cezayı alması için ailenin yanında olduklarını dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

Beşiri’de istismar edilen çocuk dün ateşli silahla intihar teşebbüsünde bulunmuş ve hastaneye kaldırılmıştı. Ardından Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Uzman Çavuş M.O. dün gözaltına alınmıştı. Çocuğun hayati tehlikesi ise devam ediyor.

MA

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi