Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Muhafazakârlar AK Parti'den kitlesel kopuş yaşıyor

Türkiye'de siyasi kutuplaşmanın giderek kalıcı olmaya başladığını belirten KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "Muhafazakârlar AK Parti'den kitlesel kopuş yaşıyor, seçmenin büyük kısmı gri alanda" dedi. Karadeniz ve Anadolu'da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), kıyı kesimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Doğu-Güneydoğu'da da Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) olduğunu söyleyen Ağırdır, "Bu kutuplaşmaların her birinin ihtiyaç ve talepleri de farklı" dedi.

'MUHAFAZAKARLARDA BİR ÇÖZÜLME VAR'

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile gazeteci Murat Sabuncu, Türkiye’de yaşanan kutuplaşmayı ve kutuplaşmanın seçmen kitleleri üzerindeki etkisini T24’te yayımlanan Sayıların Dili'nde yorumladı.

Ağırdır, iktidarın politikalarının sahiciliğini yitirdiğini ve beka söylemi ile birlikte de karşı tarafı şeytanlaştıran söylemler ürettiğini ifade ederken “Tüm bu nedenlerden dolayı sekülerlerde konsolide olma durumu var ama muhafazakârlarda bir çözülme var. Bu çözünme, erime gibi değil. Bir metaforla örnek verecek olursam, kutuplardaki büyük buz kütlelerinin çatlaması gibi çok büyük bir kitlesel kopuş var” dedi.

'3 AYRI FOTOĞRAF GÖRÜYORUZ'

Türkiye’de siyasi kutuplaşmanın giderek kalıcı olmaya başladığını ve bunun da muhafazakârlar, sekülerler ve Kürtler şeklinde üç Türkiye yarattığını belirten Ağırdır, şu yorumu yaptı:

"Her seçim döneminde karşımıza çıkan renkli haritayı hatırlarsak, siyaseten 3 ayrı fotoğraf görüyoruz. Karadeniz ve Anadolu'da AK Parti-MHP, kıyı kesimlerinde CHP ve Doğu-Güneydoğu'da da HDP var. Bu kutuplaşmaların her birinin ihtiyaç ve talepleri de farklı. Ama asıl meselemiz, bu üç kutbu anlama çabası entelektüel anlamda da siyasi anlamda da çok zayıf. Siyasi anlamda zaten hiç yok. Siyasetçiler bu kutuplaşmaları veri olarak kabul etti ve bundan mutlu oldu."

'EN AZINDAN 10 PUANLIK BÜYÜK BİR KİTLE BURADA'

Muhafazakâr dünyada kadının gündelik hayata, eğitme ve çalışma hayatına dahil olması yönünde ciddi bir zihni değişim olduğunu söyleyen Ağırdır, “Türkiye toplumu beka deyince siyasi liderlerin kurduğu devletin bekâsını anlamıyorlar. Bir arada yaşamın bekâsını anlıyorlar. Çevre, kadın hakları, tüketici hakları duyarlılığı sekülerlerde de muhafazakârlarda da eskisinden daha fazla gelişiyor. Bu sahiciliğini yitiren medya ve siyaset arasında insanlar da hala kimliğini sahiplenerek, kutuplaşmanın bir ekseninden ortaya doğru hareket etmiş durumda. En azından 10 puanlık büyük bir kitle bu durumda” diye konuştu.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi