BİSAV kararı muhafazakar vakıfları tedirgin etti

Kurucuları arasında Gelecek Partisi'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun da olduğu Bilim Ve Sanat Vakfı (BİSAV) yönetimine kayyum atanmasına tepki gösteren İstanbul Platformu'nu oluşturan sivil toplum kuruluşları ve İmam-Hatipliler Derneği (ÖNDER) bir açıklama yaptı. Alınan BİSAV kararından tedirgin olan muhafazakar vakıflar, "Asırlara meydan okuyan vakıf kültürü tehlikede" ifadelerini kullandı.

BİSAV'IN YÖNETİMİNE KAYYUM HEYETİ ATANMASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

Aralarında İnsani Yardım Vakfı (İHH), Mazlumder, İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin bulunduğu 7 vakıf ve dernek, Bilim ve Sanat Vakfı'nın yönetimine kayyum heyeti atanmasına tepki gösterdi.

'AKIL TUTULMASI'

İstanbul Platformu’nu oluşturan sivil toplum örgütleri bir açıklama yaparak süreci “akıl tutulması” olarak nitelendirdi.

'ASLA KABUL EDİLEMEZ'

Bilim ve Sanat Vakfı’nın "Yüzlerce yıllık vakıf kültürünün getirdiği birikim ve hassasiyetle kurulduğunun" ve "Kültür alanlarında faaliyet gösterdiğinin" belirtildiği açıklamada, “Üniversiteye el koyma sürecini vakfa taşımak asla kabul edilemez. Bilim ve Sanat Vakfı, bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalar ile binlerce kişinin karşılıksız hizmet aldığı, itibarlı ve İslami camia adına önemli bir kurumdur” denildi.

'TAMAMEN YOK EDECEK BİR GELENEĞİN BAŞLANGICIDIR'

"Üniversiteyi gerekçe göstererek Bilim ve Sanat Vakfı gibi köklü vakıflara yaptırım uygulanması, vakıf kültürünü derinden zedeleyecek ve tamamen yok edecek bir geleneğin başlangıcıdır” da denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'VAKIF KÜLTÜRÜNÜN TEHLİKEDE OLDUĞUNUN İŞARETİDİR'

"Gönüllülüğün esas olduğu vakıf kültüründe isimler de mekanlar da geçicidir. Bilim ve Sanat Vakfı’nı kuranlar elbette çalışmalarına başka bir isim ve mekanda devam edebilirler, ancak vakıflara siyasi saiklerle yaptırım uygulanması yüzlerce yıllık vakıf kültürünü ve vakfetme düşüncesini zedeleyecek bir uygulama olup asırlara meydan okumuş vakıf kültürünün tehlikede olduğunun işaretidir.

'İSLAMİ CAMİAYA KARŞI GÜVENİ CİDDİ MANADA ZEDELEMEKTEDİR'

Yaşanan süreç maalesef İslami camiaya karşı güveni ciddi manada zedelemektedir. Kazananı olmayan; ama kaybedeni İslami camia olan bu sürecin bir an önce suhulete kavuşması en büyük arzumuzdur.

'BU SÜREÇ DEVAM ETTİRİLMEMELİDİR'

Siyasi olarak yaşanan rekabet, binlerce insanı ve kurumu tedirgin etmektedir. Yaşananların vakıf kültürümüze ve geleneğimize büyük bir zarar vereceği aşikardır. Bir akıl tutulması olarak gördüğümüz bu süreç devam ettirilmemelidir."

Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, İHH, İnsan ve Medeniyet Hareketi, İstikamet Vakfı, Mazlumder, Medeniyet Vakfı ve Umran Hareketi’nin imza verdiği açıklamada tüm vakıfların politik tartışmadan uzak tutulması ve TBMM’nin konuyla ilgili yasal düzenleme yapması gerektiği belirtildi.

'VAKIF KÜLTÜRÜMÜZÜN YIPRATILMASINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ'

İmam-Hatipliler Derneği (ÖNDER) de bir açıklamayla karara tepki gösterdi.

"Vakıf kültürümüzün yıpratılmasından endişe duyuyoruz" ifadelerinin yer aldığı ÖNDER açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Bu doğrultuda, Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) ile ilgili alınan karar ve ortaya koyulan tasarruf ülkemizdeki tüm vakıfları, dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarını ilgilendiren kaygı verici bir girişimdir. Bu bağlamda, BİSAV'a dönük uygulama ve bu yöntemin dayandığı hukuki zeminler de gözden geçirilmeli, en kısa sürede vicdanları rahatlatan adımlar atılmalıdır"

ETİKETLER

Editörün Seçimi