Büyükada Davası'nın karar duruşması görüldü: 4 kişi hapis cezasına çarptırıldı

Fotoğraf: Evrensel

Büyükada Davası olarak bilinen, 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın karar duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dava öncesi adliyede yapılan açıklamada, "Mahkemenin, mütalaanın açık ve kabul edilemez hataları olduğunu dikkate alarak bu davada yargılanan tüm insan hakları savunucuları hakkında beraat kararı vermesi bekliyoruz" denildi. Büyükada Davasında kararını açıklayan mahkeme; Taner Kılıç'a 6 yıl 3 ay, Günal Kuşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran'a 1 yıl 13 ay hapis cezası verdi. 7 kişi hakkında beraat kararı verildi.

'YASAL YOLLARA AYKIRI ŞEKİLDE TUTUKLANDIK'

Sanıklardan Peter Steudtner avukatı Murat Deha Boduroğlu, müvekkilinin gönderdiği yazılı savunmasını okudu. Savunmasında Steudtner şu ifadeler yer aldı: "Yasal yollara aykırı şekilde tutuklandık" diyerek, "Gözaltı ve tutukluluk Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelere aykırı uygulamalarla doluydu. Mevcut deliller ve yasalar uyarınca dava kapsamında yargılanan hepimizin beraatini talep ediyorum. Vereceğiniz beraat kararı Türkiye’de insan haklarının bulunduğunu göstereceği gibi Almanya ile ilişkileri de olumlu etkileyecektir."

'İDDİANAMEYİ BASINDAN ÖĞRENDİK'

Avukat Murat Deha Boduroğlu, müvekkillerinin gözaltı ve tutuklama sürecinde ağır hak ihlalleri ile karşılaştıklarının altını çizerek, “İddianameyi basından öğrendik ve bu iddianame absürtlüklerle, gerçeğe aykırılıklarla doluydu. Hukuk ve mantık kurallarına aykırı bu iddianamenin aslında geri iade edilmesi gerekirdi. Sadece biz müdafileri bilgilendirmedi savcılık. Ama gizlilik var diye bizi odasına sokmayan, bilgi vermeyen savcılık dava ile ilgili bilgileri basına duyurdu” dedi. Mütalaaya katılmadıklarını da değinen Boduroğlu, “Müvekkillerimizin bütün soruşturma ve yargılama süreci boyunca uğradıkları hak ihlallerinin tespit edilmesini, mahkemenizin müvekkillerimiz hakkında buna uygun bir karar vermesini talep ediyoruz” diye belirtti.

'BİR YERDEKİ ADALETSİZLİK, HER YERDEKİ ADALETSİZLİKTİR'

Ali Garavi ve Peter Steudtner avukatlarından Avukat Oğul Güner Olgun da müvekkillerinin gözaltı ve tutuklama sürecinde yaşadıkları hak ihlalleri ve hukuksuzlukları aktardı. Avukat Olgun Ali Garavi’nin gönderdiği yazılı savunmayı okudu. Garavi savunmasında, “Beşimizi beraat geri kalanımızı mahkum etmek istiyorsunuz. Üstelik hiç tutuklanmamamız gerekirken... Bir yerdeki adaletsizlik, her yerdeki adaletsizliktir. Biz terörist değiliz, sadece insan hakları savunduk. Hayatımızın 3 ayını ve sonrasındaki 3 yılı vermeniz mümkün değil. Bize ailemize haklarımıza verilen zararı gidermeniz mümkün değil ama adaletsizliğe son vermeniz mümkün” ifadeleri yer aldı.

'MÜVEKKİLLER YARGILAMA SÜRECİNDE MAĞDUR DURUMDADIR'

Avukat Olgun tüm sanıkların beraatlarını talep ederek, “Müvekkiller yargılama sürecinde mağdur durumdadır. Gözaltından tutuklamaya sonrasında kovuşturmaya varan bu yargı tacizini sonlandırmanızı talep ediyoruz” dedi.

'BUGÜN BU HUKUK FELAKETİNE BİR SON VERELİM'

Avukat Deniz Yazgan, Özlem Dalkıran’ın mütalaaya karşı beyanlarını okudu. Yargılananların sadece buradaki 11 kişi olmadığını, insan hakları camiası olduğunu aktaran Dalkıran, “Bu mütalaa 'insan hakları için çalışmak, herkes için hak ve özgürlük talep etmek suçtur' diyor. Hak savunucularının çalışmalarını "sivil toplum görüntüsü altında" diyerek karalayıp terör bağlantılı suçlamalarla yargılamak, "terörle mücadele görüntüsü altında" her türlü eleştirel sesi bastırmak, toplumu tamamen susturmak amacını taşıyor. Hangi faaliyetimiz terörü destekliyor ya da bunu amaçlıyor? Savcının mütalaasında bu anlaşılmıyor. Maalesef, hak savunucularının yazdığı her haber, katıldıkları her toplantı kabul edilemez bir eleştiri olarak görülüyor. Üç yıldır bu toplantının barışçıl olmadığına dair bir delil sunulmadı. Basındaki karalama kampanyalarında yazılanlara itibar edilmiş. Bugün bu hukuk felaketine bir son verelim. Hak savunucularının terörle suçlanması zincirini kırın. Ben ve arkadaşlarım bu davadan özgür ve haklı olduğumuzu bilerek ayrılacağız” diye konuştu.

'MÜTALAADA DA DELİLLER İNCELENMEDEN BİR SONUCA ULAŞMIŞ'

“Ceza yargılamasının amacı delillerle maddi sonuca ulaşmaktır” diyen Nejat Taştan'ın avukatı Avukatı Ezgi Yalvarıcı da “Ancak davaya baktığımızda delillerin mahkemece dikkate alınmadığını görüyoruz. Mütalaada da deliller incelenmeden bir sonuca ulaşmış. Biz de savunmalarımızı bu yüzden uzun uzun yapıyoruz. Mütalaada açıkça maddi dayanakları olmamasına ve delil sayılmamasına rağmen mahkemeye delil olarak sunulan birçok husus var. Hukuk devleti bireyleri ceza yargılamasından da korur. İnsan haklarını savunmak evrensel bir haktır. Bunun soruşturma konusu olması kabul edilemez. Müvekkilimin beraatını istiyorum” dedi.

'BU DAVADA AVUKATIMA GÖNDERDİĞİM PARA BİLE SUÇ OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR'

Nejat Taştan ise “Bu davada avukatıma gönderdiğim para bile suç olarak gösterilmiştir. Savcı o iddianameyi önümüze mütalaa olarak getirdi. Bu asılsız iddialarla yargılamayla boğuşuyoruz. Hüküm ne olursa olsun gerekçenizi merak ediyorum” dedi. Nalan Erkem'in avukatı Ali Koç beyanında, önceki duruşmalarda çürütülmüş olmasına rağmen yine de mütalaaya eklenen suçlamaların, iddiaların çürütüldüğünü hatırlatarak, müvekkili Nalan Erkem’in beraatını istedi.

4 KİŞİ HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI, 7 KİŞİ BERAAT ETTİ

Kararını açıklayan mahkeme, Taner Kılıç'a "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla 6 yıl 3 ay, Günal Kuşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran'a "terör örgütüne yardım" iddiasıyla 1 yıl 13 ay hapis cezası verdi. Nalan Erkem, İlknur Üstün, Ali Gharavi, Peter Steudtner, Veli Acu, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli hakkında beraat kararı verdi.

'HAK SAVUNUCULARI İÇİN ADALET'

Dava öncesi Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Türkiye ve Avrupa’dan insan hakları örgütlerinin temsilcileri, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi ve gazeteci Erol Önderoğlu da katıldı. Türkçe ve İngilizce “Hak savunucuları için adalet” pankartının açıldığı açıklamayı yapan Açıklamayı Yurttaşlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Emel Kurma yaptı "Mahkemenin, mütalaanın açık ve kabul edilemez hataları olduğunu dikkate alarak bu davada yargılanan tüm insan hakları savunucuları hakkında beraat kararı vermesi bekliyoruz" dedi.

'HAZIRLANAN İDDİANAMEDE AKLA MANTIĞA AYKIRI BAMBAŞKA SUÇLAMALAR YÖNELTİLDİ'

Türkçe ve İngilizce okunan metinde şu ifadeler kullanıldı:

"Üç yıl önce Büyükada’da düzenlenen olağan bir sivil toplum toplantısında insan hakları savunucuları gözaltına alındı. Yıllarını insan haklarını korumaya adamış insan hakları savunucuları gerçeklerden uzak iddialarla gazetelerde ve televizyonlarda hedef gösterildi. Yaratılan bu iklimin gölgesinde hiçbir hukuki gerekçe olmadan tutukladılar. Hazırlanan iddianamede akla mantığa aykırı bambaşka suçlamalar yönetildi. Geçtiğimiz üç yıl boyunca görülen duruşmalarfa delilleriyle çürütülen bu iddialar, 27 Kasım 2019 tarihinde yapılan duruşmada sunulan mütalaada yer almaya devam etti. Kanun gereği savcılık makamı adil yargılamayı sağlamak ve sanıkların haklarının korumakla yükümlüyken, çürütülen iddialara dayanarak sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Savcıların görevi sanıkların ne olursa olsun cezalandırılması değil, hakikatin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktır. Aslında hiç açılmamış olması gereken bu davanın bugün görülecek duruşmasında hukuka uygun şekilde verilebilecek tek karar 11 hak savunucusunun hiçbir istisna olmadan beraat etmesidir."

NE OLMUŞTU?

Uluslararası Af Örgütünün o dönemdeki yönetim kurulu başkanı olan Taner Kılıç, 6 Haziran 2017’de İzmir’deki evinden gözaltına alındı. “FETÖ'ye üye olmak”la suçlanan Kılıç cezaevine gönderildi. 5 Temmuz 2017’de de Büyükada’da dijital güvenlik konulu bir çalıştaya katılan 10 insan hakları savunucusu, kaldıkları otelden, yapılan baskınla gözaltına alındı.

İktidara yakın medyanın haberleri dikkat çekti. Akşam gazetesi 7 Temmuz 2017’de “Tertip Komitesi Büyük Ada’da!” manşetiyle yaptığı haberde "Kılıçdaroğlu İstanbul’a yaklaşırken, sinsi plan deşifre oldu. Büyükada’da gözaltına alınan 11 kişinin, yeni Gezi provokasyonuna hazırlandığı belirlendi” ifadelerini kullanırken, Star gazetesi 11 Temmuz’da “Büyükada’da İngiliz Parmağı” manşeti ile çıktı.

25 Ekim 2017’de görülen ilk duruşmada yargılananlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkeme ayrıca, o dönemde cezaevinde olmasına rağmen Taner Kılıç'ın’ın “Büyükada’daki gizli toplantıyı” yönettiğini iddia etti ve dosyasının İstanbul’da yargılanan diğer 10 insan hakları savunucusunun davası ile birleştirilmesini istedi. İstanbul’daki mahkeme talebi kabul etti ve iki ayrı dava İstanbul’da görülmek üzere tek davada birleştirildi.

Kasım 2019’da mütalaasını açıklayan savcı, Taner Kılıç’ın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan; İdil Eser, Özlem Dalkıran, Günal Kurşun, Veli Acu ve Nejat Taştan’ın ise “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçundan mahkum edilmesini, Nalan Erkem, İlknur Üstün, Şeyhmus Özbekli, Ali Gharavi ve Peter Steudtner’ın ise beraatini talep etti.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi