Çanakkale'de bir köy karantinaya alındı

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Yolindi köyü karantinaya alındı, çok sayıda işyeri de geçici süreyle kapatıldı. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 5 bin 150 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 201 bin 98 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu.

Biga Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, karantinaya ilişkin şu uyarılar yapıldı:

“İlçemiz Yolindi köyünde saptanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının yayılımını engellemek, toplum sağlığını korumak amacıyla 14 gün süreyle karantina kararı verilmiştir. Bu kapsamda köye giriş ve çıkışlar yasaklanmıştır.

Vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı değerlendirilen düğün salonu, lokanta, kafe, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, dernek lokalleri, toplu olarak her türlü kültürel ve sosyal etkinlik faaliyetlerinin yapıldığı tesislerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulmasına, düğün, nişan gibi merasimlerin geçici bir süreliğine ertelenmesine, ibadethanelerde bulaşma riski artışı öngörüldüğü için toplu olarak ibadet edilmesinin geçici olarak ertelenmesine, cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesine karar verilmiştir.”

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi