Cengiz Holding önünde KYK eylemi

Diren Üniversite ve Güvence Hareketi, üniversiteli öğrenciler KYK borçlarının silinmesi talebiyle Altunizade'deki Cengiz Holding önünde eylem yaptı. Eylemde bir öğrenci gözaltına alındı.

"Cengiz Holding halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle karantinaya alınmıştır" yazılı tabela Holding girişine asıldı. Ardından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, "Önüne geldiğimiz Cengiz Holding'in başta olmak üzere, onlarca holdingin, spor kulübünün ve şirketlerin vergi borçlarını erteliyor ya da uzlaştırma yoluyla siliyor. Kendilerince ihtişamın ve kalkınmanın ama halka görünen yüzüyle rantın simgesi olan Cengiz Holding, yandaş sermaye olarak devletten aldığı ihalelerle palazlanmıştır. Cengiz Holding, doğaya zehir saçan Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının kaymağını yiyendir. Cengiz Holding Cerattepe'yi maden çıkararak talan edendir. Cengiz Holding, Hasankeyf'e baraj yapıp tarihi yok edendir. Cengiz Holding, işçi mezarlığına dönen 3. Havalimanı inşaatında milyarca liralık vurgun yapandır" ifadeleri yer aldı.

Bu yıl mezun olacak 4 yıllık bölüm okuyan öğrencilerin faiz eklenmeden ödemesi gereken tutar 21 bin TL'den gazla olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Evlerimize haciz gönderenlere soralım, iş yoksa borç ödenir mi?" diye soruldu. Açıklamanın devamında "Üniversiteliler olarak Cengiz Holding'in vergi borcunu silenlerden talebimiz KYK borçlarımızın silinmesidir! Bütçe yok mu diyorsunuz? Cengiz'in silinen vergi borcu faiziyle geri getirilerek KYK borçlarımız silinsin. Kamu ihaleleriyle peşkeş çekilen milyar liralar bizlere gelir güvencesi olarak sağlansın. 100 binlerce işçiyi güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştıran Cengiz Holding ve şürekasına servet vergisi getirilsin" denildi.

Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi