Savcılıktan, Ceren Damar’ın katilinin yaptığı suç duyurusuna ret

Akademisyen Ceren Damar’ı öldürdüğü için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hasan İsmail Hikmet’in, müşteki avukatlarına yönelik yaptığı suç duyurusu için takipsizlik kararı verildi.

Ceren Damar’ın katili Hikmet’in duruşmayı takip eden stajyer avukat Y.G.’nin “Savunma hakkımı kısıtladı” gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna savcılık “İddialar soyut diyerek” takipsizlik kararı verdi.

Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık avukat Vahit Bıçak’ın savunması ve açıklamaları tartışma yaratmıştı. Bıçak, 21 Şubat’taki duruşmada aralarında Damar ailesi, avukatları ve duruşma salonunda bulunan bazı izleyiciler dahil 250 kişi hakkında şikâyette bulunduğunu açıklamış ve şikâyetlerin devam edeceğini bildirmişti. Sanık Hikmet ve avukatı Vahit Bıçak’ın yaptığı şikâyetlerle ilgili savcılık kararını vermeye başladı.

‘ADLİ YARGILAMAYI ETKİLEMEYE TEŞEBBÜS’ SUÇLAMASIYLA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Soruşturma dosyasına göre Hikmet, duruşmayı izleyen stajyer avukat Y.G. hakkında “Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Hikmet, suç duyurusunda, “Y.G.’nin hem kendisinin savunma hakkına müdahale ettiğini hem de avukatının savunma görevini yerine getirmesini engellediğini” iddia etti. Stajyer avukat Y.G. de yazılı olarak verdiği savunmasında “Ankara Barosu’nun TODAM görevlendirmesiyle duruşmada izleyici bölümünde duruşmayı takip ettiğini, duruşmaya herhangi bir dahlinin olmadığını, herhangi bir söz de almadığını” belirtti. Savcılık Hikmet’in şikâyetinde takipsizlik kararı verdi.

‘SOYUT İDDİA DIŞINDA DELİL ELDE EDİLEMEDİ’

28 Ocak tarihli kararda, “Her ne kadar şüpheli hakkında adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan soruşturma başlatılmış ise de şüphelinin atılı suçu işlediğine dair soyut iddia dışında delil elde edilmediği anlaşılmıştır” denildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Hikmet’in, Damar ailesi adına davayı takip eden 26 avukat hakkında yaptığı suç duyurusuna ilişkin soruşturma ise devam ediyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi