CHP'li Kaplan: Gaziantep'te virüs yayılma hızı kontrolden çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na verdiği önergede; Gaziantep genelinde artan salgın sorununu gündeme getirdi. CHP'li Kaplan, "Covid-19 vaka sayısında en hızlı artışın yaşandığı üçüncü ilimiz olan Gaziantep'te, virüs yayılma hızı kontrolden çıkmış durumdadır" ifadelerini kullandı.

''COVİD-19 İÇİN AYRILAN SERVİS VE YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ DOLMUŞ DURUMDA'

Şehrin büyük bir kısmının riskli bölge ilan edildiğini söyleyen Kaplan, yalnızca Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 3 gün içinde 940 vaka tespit edildiğine dikkat çekti. Gaziantep genelinde semptom göstermeyen temaslı vatandaşlara test yapılmadığını, bu durumun yayılma hızına etkisinin büyük olduğunu söyleyen Milletvekili Kaplan, vatandaşın doğru bilinçlendirilmesi ve önlemlerin gerekli ölçüde artırılması gerektiğini vurguladı. ‘’Covid-19 için ayrılan servis ve yoğun bakım üniteleri dolmuş durumda ayrıca acil servislerde bekletilen hastalar son çare olarak çevre illere sevk edilmektedir’’ diyen CHP’li Kaplan, hastane ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu ve hastaların mağdur edildiğini sözlerine ekledi.

'GAZİANTEP'İN BİRÇOK ALANDA SAMİMİ VE YAPTIRIMI YÜKSEK OLAN UYGULAMALARA İHTİYACI VARDIR'

Milletvekili Kaplan, önlem ve kısıtlamalar gözden geçirilmeli diyerek sözlerine ‘’Son bir hafta içerisinde 10 bin 965 kişiye 11 milyon civarında para cezası kesmenin çözüm olmadığı bu krizde, Gaziantep’in birçok alanda samimi ve yaptırımı yüksek olan uygulamalara ihtiyacı vardır’’ şeklinde devam etti. Düğün, nişan, asker uğurlama, toplu taşımaların hatalı kullanımı gibi yayılımı hızlandıran unsurlarda kısıtlamalar getirilmesinin gerekliliğini vurgulayan Kaplan, aksi halde ‘’bedelini hepimiz çok ağır ödeyeme devam edeceğimiz su götürmez bir gerçektir’’ dedi.

CHP'li Kaplan, Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 • Gaziantep genelinde toplam vaka sayısı kaçtır ve ilçelere dağılımı nedir? Bu vakaların kaçı ölümle sonuçlanmıştır?
 • Gaziantep’te salgın vakalarının başlamasından itibaren Kovid-19 vaka sayısı grafiği ne yönde seyretmektedir? En hızlı artış hangi tarihler arasında gözlemlenmiştir?
 • Hastanelerin doluluk oranı ne durumdadır? Covid-19 hastaları bunun ne kadarını oluşturmaktadır?
 • Covid-19 hastalardan çevre illere gönderilen hasta sayısı kaçtır? Hangi illere sevk edilmişlerdir?
 • Gaziantep’te yetersiz kalan sağlık hizmetlerini tamamlayıcı bir sahra hastanesi projeniniz var mıdır? Var ise, ne zaman hizmete hazır hale gelmesini planlamaktasınız?
 • Kovid-19 testleri hangi durumlarda yapılmaktadır? Herkesin risk altında olduğu Gaziantep’te test yaptırmak için hangi kriterler aranmaktadır?
 • Gaziantep genelinde semptom göstermeyen temaslı vatandaşlarımıza test yapılmamasının gerekçesi nedir?
 • Covid-19 tedbirleri ile ilgili halkı bilinçlendirmek adına çalışmalarınız var mıdır? Var ise amacına ulaşamama sebepleri nelerdir?
 • Salgın döneminde vatandaşın maske, dezenfektan gibi hayati öneme sahip ihtiyaçlarının sosyal devlet anlayışına bağlı bir tutumla karşılayan hizmetleriniz var mıdır? Yok ise sebebi nedir?
 • Vaka artışını önlemek amaçlı oluşturulan filyasyon ekipleri kaç kişiden oluşmaktadır? Gaziantep’te yaşanan vaka artışını önleyememesinin sebepleri nelerdir?
 • Gaziantep genelinde kaç tane solunum cihazı hizmet vermektedir? İhracatı yapılan solunum cihazları öncelikle iç talebi karşılıyor mu?

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi