'Çocuk evliliklerinin yasaklanması deprem getirdi’ diyen profesör ders başı yaptı

Elazığ depremi sonrası yaptığı paylaşımda afetlerin yaşanmasını çocuk yaşta evliliğin yasaklanmasına bağlayan YTÜ’de görev yapan ‘Profesör’ Bedri Gencer üniversitede bugün ders başı yaptığını ‘Sosyoloji dersinin içeriği erken evlilik gibi konularla zenginleşecek” diyerek duyurdu.

Elazığ depreminin ardından yaptığı paylaşımda afetleri çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasına bağlayan ve "Allah'ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım" diyen profesör Bedri Gencer, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bugün ders yaptığını attığı bir tweet ile duyurdu.

Üniversite yönetiminin Gencer'in paylaşımına ilişkin inceleme başlattığını duyurmasına karşın, Gencer sosyal medya hesabından bugün ders başı yaptığını duyuran bir mesaj paylaştı.

Gencer mesajında tepki çeken paylaşımını da savunarak derste bu konuyu işlediğini anlattı.

Gencer "Ulu Hakanın Ulu Çınarı Adını Sultan II.Abdülhamid’in Yıldız Sarayından olan Üniversitemizde bugün ders başı yaptık elhamdülillah. Hayırlı olsun Verdiğimiz Sosyoloji dersinin içeriği aile ve hukuk sosyolojisinden meşrûiyet/yasallık,çocuk/erken evlilik gibi konularla zenginleşecek. Bugünkü ilk derste sosyolojiye giriş yanında gündemdeki erken evlilik yaşı ve mülkün temeli adalet-zulüm ilişkisi açısından gayretullaha dokunma temasının derin bir sosyolojik açıklamasını yaptık. Hayretle dinleyen öğrenciler, 'Keşke bunu ileri-geri konuşan herkes dinlese' dediler" diye yazdı.

YTÜ SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Bedri Gencer’in Elazığ’da yaşanan depremin ardından Twitter’da paylaştığı “Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım.” Ve “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı.” Mesajlarının ardından görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi konuya ilişkin inceleme başlattığını duyurmuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi konuyla ilgili twitter hesaplarından açıklama yapmıştı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden skandal paylaşımla ilgili gelen açıklamada “Halkımızın son derece üzgün, devletimizin tüm birimleri ile sahada olduğu bu dönemde üniversitemizde görevli bir öğretim görevlisinin sosyal medyada yer alan, haddini aşan ve kabul edilmesi mümkün olmayan paylaşımına ivedilikle inceleme başlatılmıştır. Konunun takipçisi olacağımızın altını çizerek depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz' denilmişti.

NE OLMUŞTU?

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Bedri Gencer, Elazığ depreminin ardından kişisel sosyal medya hesabı üzerinden afetleri çocuk evliliklerinin yasaklanmasına bağlayan bir paylaşımda bulunmuştu.

Gencer'in Twitter'dan yaptığı paylaşım şu şekildeydii:

"Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı."

Gencer, gelen tepkilerin ardından paylaşımını kaldırmıştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi