Erdoğan üç hasta tutuklunun cezasını kaldırdı: Diğer hasta tutukluların durumu gündemde

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adli suçlardan cezaevinde bulunan üç hasta tutuklunun kalan cezalarının kaldırılmasına karar verdi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Erdoğan'ın kararı, cezaevlerinde bulunan diğer hasta tutukluların durumunun ne olacağı sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Erdoğan, söz konusu kararları Anayasası’nın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası hükmü uyarınca verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, cezaları kaldırılan üç hükümlü de adli suçlardan cezaevinde bulunuyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından cezalarının kaldırılmasına karar verilen üç hasta tutuklunun isimleri ve aldıkları cezaya gerekçe gösterilen suçları şöyle:

  • 43 yaşındaki Uğur Fidancı, “kamu görevlisine hakaret ve kasten yaralama” suçlarından toplam 16 ay 20 gün hapis cezası almış ve denetim süresinde kasıtlı bir suç işlemesi nedeniyle ikinci suçu işlediği tarih ile şartlı tahliye tarihi arasında geçen 9 bin 421 gün cezasının aynen infazına karar verilmişti.
  • 47 yaşındaki İsmail İpek, “nitelikli yağma”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “kamu görevlisine direnme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması” ve “ruhsatsız silah taşıma” suçlarından toplam 43 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmıştı.
  • 45 yaşındaki Mustafa Karaman, “kasten öldürme” suçundan 15 yıl, “ruhsatsız silah kullanmak” 10 ay, “kamu görevlisini kasten yaralama” suçundan ise 9 ay hapis cezası almıştı.

Üç hükümlünün de Adli Tıp Kurumu’nun “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali” kapsamında bulunduğunu belirtildi.

İHD: BİN 334 HASTA TUTUKLU VAR

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD)26 Ekim Hasta Hakları Günü dolayısıyla açıkladığı son verilere göre, cezaevlerinde 220 bin kapasiteye karşılık 280 bin tutuklu bulunuyor. Bunlardan 457’si ağır olmak üzere bin 334’ü hasta tutuklu

Cezaevlerinde 2017 yılından bugüne kadar 44 hasta tutuklu yaşamını yitirdi. İHD açıklamasında, bunlardan 19’unun müdahalesi gereken hasta oldukları ancak müdahale edilmemesi sonucu yaşamlarını yitirdiği kaydedildi.

HASTA TUTUKLULAR CEZAEVİNDE YAŞAMINI YİTİRİYOR

Tahliye edilmeyen tutukluların, cezaevlerinde hayatını yitirmesi ise gündemden düşmüyor.

Hasta tutuklu, eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Ağrı İl Başkanı Mustafa Akyol, 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Akyol’un cezaevinde kalamayacağına ilişkin avukatları tarafından beş ay önce başvuru yapmıştı.

İskenderun Cezaevi'nde tutuklu bulunan kanser hastası Muhsin Kızılkan 25 Temmuz’da yaşamını yitirdi. Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle üç ameliyat geçiren Kızılkan, sağlık durumunun ağırlaşması üzerine Mart 2017’de tahliye edilmiş, 6 ay sonra ise yeniden cezaevine konulmuştu. Kolon kanseri hastası Muhsin Kızılkan, 5 Temmuz’da fenalaşması üzerine İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış bir süre sonra hayatını kaybetmişti.

Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 67 yaşındaki kalp hastası Burhan Karatay 7 kasım 2018’de yaşamını yitirmişti. Oğlu İsmail Karatay, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada, babasının hastalığından dolayı yaptıkları tüm tahliye başvurularının reddedildiğini söylemişti.

80 YAŞINDA HASTA TUTUKLU

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 80 yaşındaki hasta tutuklu Sıddık Güler, 1994 yılından bu yana tutuklu bulunuyor. 80 yaşındaki hasta tutuklu Sıddık Güler’in sağlık koşulları nedeniyle kişisel bakımını sağlayamadığı ve artık yürüyemeyecek durumda olduğunu aktaran kızı Ayşe Güler, babasının bir an önce tahliye edilmesini talep etmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi