'Darbeye karşı demokrasi' yürüyüşü Hakkari kolu Diyarbakır’a ulaştı

HDP'nin Ankara’ya başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nün Hakkari kolu, Van, Tatvan, Bitlis ve Batman'ın ardından Diyarbakır kent merkezine ulaştı.  

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve çok sayıda milletvekilinin de aralarında bulunduğu yürüyüş kitlesi Diyarbakır'da coşkuyla karşılandı.

HDP’nin bugünkü program saatinden önce polisin il binası ve kentin belli noktalarında aldığı yoğun güvenlik önlemi dikkat çekti. Hakkari kolunun açıklama yaptığı HDP Diyarbakır il binasına çıkan 4 yol polis bariyerleri ile kapatıldı. İl binasına sadece il ve ilçe eş başkanları ile meclis üyelerinin girişine müsaade edilirken, yönetici ve yurttaşlara izin verilmedi.

İl binasına alınmayan yönetici ve yurttaşlar il binasını çevreleyen polis bariyerlerinin dışında bekledi. İçeri alınmayan HDP’liler bariyerlerin dışında zılgıt çekerek durumu protesto etti. Bu durum il binasında bekleyen HDP’liler tarafından “Berxwedan Jiyane” sloganları ile protesto edildi. HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen kitle, Kürtçe müzikler eşliğinde halaylar çekti.    

HDP'lilerin Batman'da açıklama yapması engellendi, Bismil'de vekillere biber gazı sıkıldı.

'Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü'için Van'dan yola çıkan HDP'lilerin Batman'da açıklama yapmalarına izin verilmedi. Partililer Diyarbakır'a giderken Bismil'de gazlı müdahaleye maruz kaldı.

HDP Diyarbakır il binası önünde toplanan kitle direniş türküleri ile heyeti bekledi. Heyet il binasına ulaştıktan sonra HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu bir konuşma yaptı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi