‘Demokrasi yürüyüşü’ kapsamında Bismil’de bulunan HDP’lilere biber gazlı müdahale

HDP’nin 'Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’nün Eş Genel Başkan Mithat Sancar liderliğindeki Hakkari kolu, Van'dan Bitlis, Batman ve Diyarbakır'a gitmek için hareket etti.

İlk olarak Tatvan'a ulaşan heyet, HDP Tatvan İlçe Örgütü önünde açıklama yapıldıktan sonra DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ve HDP Milletvekili Feleknas Uca partililere selam vermek isterken, polis bariyerleri ile karşılaştı. 

Konvoyun Tatvan'dan ayrılmasının ardından İl Eş Başkanı Rumet Dursun polis tarafından darp edilirken bir kişi de gözaltına aldı. 

HDP KONVOYU BATMAN GİRİŞİNDE ENGELLENDİ

Gerginliğin ardından yeniden yola koyulan 'Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü' konvoyu Bitlis'e ulaştı. Bitlis'te partililerle bir araya gelen HDP heyet, Batman'a doğru yola çıktı. Batman'da konvoy engellemeler ile karşılaştı.

BİSMİL'DE MİLLETVEKİLLERİNE BİBER GAZI SIKILDI

ARTI TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş'ın aktardığına göre; Batman'dan Diyarbakır'a doğru yola çıkan konvoyun Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde de engellendiği ve polis polisin biber gazlı müdahalesine maruz kaldığını aktarıldı.

Konvoy Bismil'de halk tarafından selamlanırken, milletvekilleri de araçlarından inerek selamlara karşılık vermek istedi. Ancak bu sırada polis araya girerek milletvekillerini engellemek istedi. Çıkan tartışma sırasında polis milletvekillerine biber gazı sıktı. Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Tayyip Temel biber etkilenirken konvoy müdahalenin ardından yeniden Diyarbakır'a doğru yola koyuldu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi