Deprem Bilimci Karabulut: Bu depremler, bölgede beklenen asıl deprem değil

Nilay GÖL


TÜKENMEZ HABER- Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 14 Haziran'da meydana gelen 5,7 büyüklüğünde ve 15 Haziran'da yaşanan 5,6 büyüklüğündeki sarsıntıların ardından deprem tartışması yeniden gündemde. 

Tükenmez Haber'e konuşan KHK ile ihraç edilmiş Akademisyen Jeofizik Mühendisi, Deprem Bilimci Dr. Savaş Karabulut, "Mevcut depremle ilgili günümüzde kabul gören bilimsel durum bölgede beklenen asıl depremin bu deprem(ler) olmadığı" dedi. "Anadolu coğrafyasında depreme hazır bir il/ilçe var mı?" sorusunu yönelttiğimiz Karabulut, "Rahatlıkla 'hayır' yanıtı verebiliriz" dedi.

Bingöl Karlıova'da 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

'ANADOLU COĞRAFYASI DEPREM ÜRETME POTANSİYELİ YÜKSEK OLAN BİR ALANDA KALIYOR'

Anadolu Coğrafyası'nın deprem üretme potansiyeli yüksek olan bir alanda kaldığını söyleyen Karabulut, "Sivrice-Doğanyol depremi sonrası gözler bin yıl sonra tekrar Doğu Anadolu fayına çevrildi. Bingöl, Türkoğlu-Pazarcık, Hatay, Sincan segmentlerinin birer sismik boşluk olduğu tekrar gündeme geldi. Özellikle mevcut yapı stoğunun eski, mühendislik hizmeti almaması nedeniyle son Elazığ depreminde binlerce yapı ağır, orta hasar aldı" dedi.

'DEPREM DEĞİL, DÖNEMİN İKTİDARLARI TARAFINDAN ALINMAYAN ÖNLEMLER ÖLÜM NEDENİ'

"Anadolu coğrafyasında depreme hazır bir il/ilçe var mı?" sorusuna yanıt veren Karabulut, şunları kaydetti:

"Rahatlıkla 'hayır' yanıtı verebiliriz. Hazır olmak için binaların yıkılmaması, can kayıplarının yaşanmaması ve öncesi/sonrasında gerekli hazırlıkların yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca eğitimlerin ve tatbikatların düzenli olarak yaptıracak bir yasal altlık hala mevcut değil. Depremin değil, dönemin iktidarları tarafından alınmayan önlemlerin ve plansızlığın ölüm nedeni olduğunu birkez daha hatırlatmak istiyorum."

Covid-19 salgını nedeniyle yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Karabulut, "'Covid-19 döneminde bir deprem olursa ne yaparız?' sorusunu da eminim birçok birey kendisine sormuştur" dedi.

'7 VE ÜZERİ BİR VEYA BİRDEN FAZLA DEPREMİN BEKLENDİĞİ BİLİNİYOR'

"Mevcut depremle ilgili günümüzde kabul gören bilimsel durum bölgede beklenen asıl depremin bu deprem(ler) olmadığı" diyen Karabulut, sözlerine şöyle devam etti:

"Bilindiği üzere Karlıova, Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu faylarının kesiştiği noktada kalmakta ve üçlü eklem noktası (Doğu Anadolu Sıkışma zonu) olarak bilinmektedir. Kuzey Anadolu fay zonu üzerinde depremin meydana gelmediği iki kırık veya kırık sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni batıda Marmara Denizi içinden kollar ve diğeri ise doğuda Bingöl Yedisu segmentidir. Bu nedenle Marmara denizi içinden geçen ve Yedisu’da bulunan segmentler birer Sismik Boşluk olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak gözlerin çevrildiği asıl noktanın sürekli Marmara Denizi içinde geçtiği bilinen fayların kırılmasına ve 7 ve üzeri bir veya birden fazla depremin beklendiği bilinmektedir. Tarihsel depremlerde ve yapılan paleosismoloji çalışmalarında bu fayların 5 ay arayla kırılabileceği ve Mw:7’den büyük depremlerin meydana geldiği görülmüştür. Kuzey Anadolu Fayının (KAF) doğusunda kırılmayan Yedisu-Karlıova-Kargapazarı fayı yaklaşık 72 km uzunluğunda bir fay zonu olduğu yapılan çalışmalarla belirlenmiştir."

ETİKETLER

Editörün Seçimi