Elazığ'da depremzedenin elektriğini kestiler

Elazığ Sivrice yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden 26 gün geçti. Depremzelerin bir bölümü çadırlarda yaşamını sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem bölgesinde yıkılan ve hasar gören binalardaki abonelerin ocak ayı elektrik ve doğal gaz faturalarının 90 gün ertelendiğini söylemişti.

Ancak Evrensel'de yer alan habere göre ikinci faturası çıkan Demirbağ ailesinin elektrikleri kesildi. Diğer taraftan ise elektriklerinin kesilmemesi için fatura ödeme merkezlerine giden yurttaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

AİLENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

15 Şubat’ta ikinci elektrik faturası çıkan Demirbağ ailesi elektriklerinin kesildiğini öğrendi. Deprem sonrası evlerine “hafif hasarlı” denilen Demirbağ ailesi, evlerinde çatlaklar oluştuğu için tedirginlik yaşayarak, Osmaniye’deki yakınlarının yanına gitmişti. Aile, elektriklerinin kesildiğini ise telefonla arayan ev sahibi tarafından öğrendi. Aileye iletilen ikinci faturada ise “İyilik #sensizolmaz” yazısı ile beraber Kızılay’ın öğrenciler için başlattığı “Burs yaz 2868’e gönder 1 SMS 10 TL” kampanyası için destek istendi. Söz konusu kampanya 24 Ocak’tan bu yana Aksa Elektrik’in 2,1 milyon aboneye ulaşan elektrik faturalarında yer veriliyor. Ve iki aylık bir kampanya süresini kapsıyor.

'FATURAYI DÜŞÜNECEK HALİM Mİ VARDI?'

Evrensel’in telefonla ulaştığı Kerem Demirbağ, depremin şokunu atlamadıklarını dile getirerek, Aksa şirketinin elektriklerini kestiğini söylüyor. Ev sahibinin kendisini arayarak elektriklerinin kesildiğini öğrendiğini söyleyen Demirbağ, “Evimize hafif hasar verildi. Ancak duvarlar çatlak ve döküntüler fazla olduğu için eve giremiyoruz. Akrabalarımıza sığındık. Tüm eşyalarımız evde. Buzdolabımızda yiyeceklerimiz var. Herhangi bir bildirim de bulunmadan elektriğimizi kesiyorlar. Faturayı düşünecek halim mi vardı? Herkes gibi ben de ailem ve çocuklarımla ilgileniyordum. Herhangi bir bildirim de bulunulmadan elektriğin kesilmesi hangi vicdana sığar?” diye soruyor.

Komşusu olan ev sahibinin kesinti işlemini tesadüfen gördüğünü ve kendisine ilettiğini ifade eden Demirbağ, “Elektrik faturalarının üzerinde Kızılay’ın reklamı var ve ‘iyilik sensiz olmaz’ denerek 10 TL’lik yardımlar isteniyor. Yardımları kimin için topluyorlar? Yardıma en çok ihtiyaç duyan depremzedelerin elektriğini keserek ne yapmaya çalışılıyor? Benim imkanım vardı ve borcumu yatırdım. İnsanların bir battaniyeye bile ihtiyacı varken üstüne faturalarını nasıl ödeyecek? Bir sonraki faturaya da elektrik açtırma parası yansıtacaklar. Utanç duyuyorum” diyerek tepkisini dile getiriyor.

Son olarak Demirbağ şunları söylüyor: “Evde yaşıyor olsaydık ısınamayacaktık. Küçük çocuklarım hasta olacaktı. Çadırlarda yaşamak zaten çok güç. Konteyner kentler hazır değil. Peki, ne yapacak bu insanlar? Bir de şok üstüne şok yaratarak ölmemizi mi bekliyorsunuz?”

YURTTAŞLAR FATURALARINI ÖDEMEK İÇİN UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Öte yandan Elazığ AKSA fatura ödeme merkezleri önünde oluşan uzun kuyruklar dikkat çekti. Yurttaşlar elektriklerinin kesilmemesi için sıra bekledi. Kuyruklarda bekleyen yurttaşlar, “Depremden daha büyük felaket” yorumları yaptı.

Yaşananlar üzerine Evrensel'in aradığı Aksa Fırat Elazığ İl Müdürlüğü’nde ise yetkililer cevap vermedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi