Elazığ’da yıkılan binalarla ilgili 8 farklı soruşturma

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı yazılı açıklamada “Yıkılan her binayla ilgili 7, hasar gören bütün binalarla ilgili de bir olmak üzere toplam 8 farklı soruşturma açılmıştır” denildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada Elazığ’da 38 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatılarak “Yıkılan her binayla ilgili 7 farklı soruşturma başlatılmıştır. Hasar gören bütün binalarla ilgili ayrı bir soruşturma açılmış olup, toplam 8 farklı soruşturma da delil toplama süreci devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘YIKILAN VE HASAR GÖREN BİNALARDAN BETON ÖRNEKLERİ ALINDI’

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasının devamında “Soruşturmalar kapsamında görevlendirilen bilirkişiler yıkılan ve hasar gören binalardan beton örnekleri almıştır. İncelemeler halen devam etmektedir. Yıkılan binaların yapımından sorumlu gerçek ve tüzel kişilerin tespit edilmesi için yer yönetimlerden ruhsat, proje, plan ve kroki işlemlerinin örnekleri talep edilmiştir” denildi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA DA SORUŞTURMA AÇILDI

Sosyal medya paylaşımlarına da soruşturma başlatıldığı ifade edilen açıklamada, “Depremin ardından sosyal medyada kamu barışını bozucu nitelikte paylaşımlar ve kişiler ile ilgili de ayrı bir soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca evleri hasar gören vatandaşlarımızın kiralık ev arayışına girmesi nedeniyle ev kiralarında fahiş miktarda artış olduğu iddialarını incelemek üzere ayrı bir soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi