Depreme ilişkin paylaşımları nedeniyle 50 kişiye soruşturma açıldı

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde Cuma günü saat 20.55'te AFAD'a göre 6,8, Kandilli'ye göre 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 41'e yükseldi, 128 kişinin tedavisi ise devam ediyor. Ekipler, enkaz altından son cansız bedeni de çıkardı. Arama kurtarma çalışmaları sona erdi, ekipler bölgeden ayrıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Elazığ'daki depreme ilişkin olarak sosyal medya platformlarından 'provokatif paylaşım yaptıkları' gerekçesiyle 50 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

'HALK ARASINDA ENDİŞE, KORKU VE PANİK OLUŞTURMAK'

Paylaşım yapanlar hakkında, "halk arasında endişe, korku ve panik oluşturmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama" suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

HENÜZ GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİ YOK

Soruşturma kapsamında henüz gözaltına alınan şüpheli bulunmadığı, paylaşımlara yönelik incelenmenin sürdüğü belirtildi.

RTÜK, HABERLERE YÖNELİK İNCELEME BAŞLATMIŞTI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) radyo ve televizyonlardaki provokatif yorum ve haberlere yönelik inceleme başlattığını duyurmuştu.

SOYLU: PANİK HAVASI OLUŞTURANLAR HAKKINDA TAHKİKAT BAŞLATACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremden birkaç saat sonra yaptığı açıklamada soruşturma başlatılacağını söylemişti. Soylu’nun ifadeleri şöyleydi:

"Belki sitem edeceğimiz bir konu var, bu konunun siyasetle ilgili değerlendirilmesini son derece yanlış bulduğumuzu dile getirmek istiyorum. Zor günümüzde birlik olmak durumundayız. Türkiye'nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır. Başka deprem fotoğraflarını gösterip sosyal medyada paylaşıp panik havası oluşturanlar hakkında tahkikat başlatacağız."

ETİKETLER

Editörün Seçimi