Emek Partisi, Munzur Vadisi'nde çevre temizliği yaptı

EMEK Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü Doğa ve Çevre Komisyonu’nun çağrısıyla Munzur Vadisinde çevre temizliği yapıldı. Vadideki kirliliğe dikkat çekmek için yapılan etkinliğe müzisyenler; Metin Kahraman, Serdar Keskin, Raber Diler, Zeynep Kılıç ile yazarlar; Özlem Armen, Cemal Taş, Hüseyin Ayrılmaz ve organizatör Cem Vazo, Dersim Barosu Başkanı Avukat Kenan Çetin, Dersim Kültürel ve Doğal Miras Girişimi sözcüsü Avukat Barış Yıldırım ve çok sayıda kişi katıldı.

Vadi içerisindeki 10 km’lik alanda yapılan temizlik sonrasında EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, açıklama yaptı. Munzur Vadisi’nin 42 bin hektarlık kısmının 1971 yılında Milli Park olarak ilan edildiğini hatırlatan Tekin, “Ne yazık ki Munzur Vadisi Milli Parkı’nın temel kaynak değeri olan Munzur Nehri, kaynağından itibaren akıtılan kanalizasyon atıkları, beşeri etkinliklerden kaynaklı katı atıklar ile kirletilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak endemik alabalık popülasyonunda ciddi şekilde azalma mevcuttur. Zira Munzur’a endemik, Munzur Alası sadece insan etkileşiminin olmadığı temiz ortamda üreyebilmektedir” dedi.

Birçok yaban hayatına ev sahipliği yapan Milli Park alanında, gelişi güzel ateşli piknik yapıldığını ve piknik sonucu oluşan çöplerin alanda bırakıldığını aktaran Tekin, “Bu nedenle, Milli Parkın korunmasına ait zorunlu olan alan koruma kılavuzu herkesin okuyabileceği yerlere konularak, milli park/sit alanı boyunca uyarıcı, bilgilendirici levhaların koyulması gerekmektedir” dedi.

Yazar Cemal Taş da, açıklamada yaptığı konuşmada, Dersim Sanat İnisiyatifi olarak Emek Partisi’nin düzenlediği bu etkinliği önemli gördüklerini ve desteklediklerini belirterek, “Bu topraklar birçok kavime ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla birçok kültürün ve inancın ayak izleri var burada. Bunun için de bu topraklar kutsaldır” dedi. Doğaya sahip çıkılmasını önemsediklerini de söyleyen Taş, bundan sonra yapılacak bu tür etkinlikleri destekleyeceklerini de aktardı.

Dersim Barosu Başkanı avukat Kenan Çetin’de yaptığı konuşmada temizlik etkinliğinde karşılaştıkları tabloya dikkat çekerek “Bu coğrafya herkesin evidir. İnsanlar nasıl evlerini kirletmiyorsa, bu vadiyi de kirletmemeli. Bu etkinlik de sadece çöp toplamadık, bu uyarılarımızı da piknik yapanlara, yolda karşılaştıklarımıza ilettik” dedi. Çetin, Dersim’e gelen herkesin buranın doğasına sahip çıkması çağrısında bulundu.

Evrensel

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi