Erdoğan: Çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. İlgili kanun teklifi yarın sabah verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat 15 dakika sürdü.

Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "çoklu baro" sistemini daha demokratik ve çoğulcu diye savundu, ilgili kanun teklifini yarın vereceklerini açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

"Toplantının ana gündemi küresel salgın ve etkileri oldu. Kazanımlarımızı korumalıyız. Tedbirden vazgeçmeyiz."

"Bilindiği gibi sosyal koruma kalkanı adı altında 6 milyar liranın üzerine nakdi yardım yaptık. Bunun yanında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği gibi başlıklarla 18 milyar liraya yakın bir kaynağı milletimizin huzuruna sunduk. Kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar için bu süreyi 1 ay daha uzatıyoruz. İş feshi sınırlaması ne nakdi ücret desteği de bir ay daha uzatılacaktır."

"Salgından en çok etkilenen ülkelerden biri de Irak. Irak'a tıbbi malzeme yardımlarını yarın yola çıkarıyoruz." 

"Halkımızdan tek isteğimiz kurallara uyarak bize destek olmasıdır. Gelişmiş ülkelerin en çaresiz kaldığı dönemde Türkiye yardıma muhtaç ülkelerin umudu haline geldi." 

"İçerideki ve dışarıdaki ortak kanaat Türkiye'nin salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağı yönündedir."

"Sağlık alanındaki alt yapımızın ve GSS sistemimizin gücü tartışılmazdır. En zorlu şartlarda bile pek çok sektörde çarkları devam ettirmemiz üretim gücümüzü kanıtlamıştır"

"Bu süreçte gösterdikleri duruşla Cumhur İttifakı'ndaki ortağımız MHP'ye bir kez daha teşekkür ederiz." 

"ÇOKLU BARO YÖNETİMİNDE KARARLIYIZ"

Erdoğan baro gündemiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Yapıcı her türlü eleştiriye açık olduğumuzu söylememize rağmen hep düşmanlık duvarıyla karşılaşıyoruz. Tartışılmasına dahi tahammül gösterilemeyen konuların hepsi ülkemizin çözüm bekleyen kronik sorunlarıdır. Meydanı kendi küçük hesapları için toplumun menfaatini hiçe sayan muhterislere asla terk etmeyeceğiz. Meslek örgütleri, özellikle barolarla ilgili yapmayı planladığımız reform konusunda sorun yaşıyoruz. Temsilde adaletsizlik yanında faşizan uygulamalar üreten sorunlar var. Hukuki düzenlemeyi yapmak meclisin asli görevi. Demokratik, çoğulcu bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bu yüzden çoklu baro yapısı üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın veriyorlar. En kısa sürede inşallah hayata geçireceğiz."

ETİKETLER

Editörün Seçimi