Erdoğan'dan hakim ve savcılara vicdan çağrısı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Vicdanınızı ve imzanızı, Allah korkusu ve kanunlar dışında asla hiçbir kimsenin, hiçbir gücün emrine vermemenizi istiyorum" ifadelerini kullandı.

'HAKİM VE SAVCININ ASIL MURAKIBI KENDİ VİCDANIDIR'

Törene, Beştepe’den videokonferans yöntemiyle katılan Erdoğan, mahkeme salonlarında yazılı olan “Adalet mülkün temelidir” sözünün kendilerine rehber olması gerektiğinin altını çizerek, “Hakim ve savcının asıl murakıbı kendi vicdanıdır” ifadelerini kullandı.

'İÇİNİZDE ÇOK PARA KAZANACAĞINI DÜŞÜNEN YANLIŞ MESLEK SEÇMİŞTİR'

Vicdanı olmayan hakim ve savcının adaleti sağlayamayacağını belirten cumhurbaşkanı şöyle devam etti:

“Vicdanı olmayan hakimlerin elinde en mükemmel kanunlar bile zulüm aracı olabilir. İçinizde çok para kazanacağını düşünen yanlış meslek seçmiştir. İş adamı olun. Şan, şöhret peşinde olanların da yanlış mesleği seçtiğini bilmesi gerek. Size düşen görev adalet kulesini sessiz şekilde, gerektiğinde hayatınız pahasına korumaktır. “

'BU BİRİNCİMİZ İÇİN GEÇ BİR AN EVVEL YAPIN'

Erdoğan, yeni yasama döneminde yeni reform (yargı) paketlerini Meclis’e sunacaklarının da altını çizdi. Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün hazır bulunduğu törende kura törenine geçilince, dönem birincisinin istediği yere gidip gidemeyeceğini sordu. Bakandan, “Hayır efendim. Onun görev yeri de kurayla belirleniyor” yanıtını aldı. Bunun üzerine, “Birincinin bir mükafatı olmalı” diyen Erdoğan’a Gül, “Çalışma yaparız” dedi. Erdoğan, “Bu birincimiz için geç bir an evvel yapın” karşılığını verdi.

Erdoğan ile Bakan Gül arasındaki diyalog şöyle gerçekleşti:

Erdoğan: Dönem birincisiyle bir müşerref olalım. Tebrik ediyorum. Dönem birincisi istediği yere atanacak değil mi?
Bakan Gül: Ne yazık ki efendim kuraya tabi..
Erdoğan: Olmaz bu ya... Bunun bir ödülü olması lazım Abdulhamit Bey.
Bakan Gül: Düzeltiyoruz efendim.
Erdoğan: Eğer benim bir takdir yetkim varsa dönem birincisinin bir ödülü olması lazım.
Bakan Gül: Çalışalım efendim... Teşvik performansa göre çalışalım efendim

Diken, T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi