Faruk Bildirici: RTÜK Başkanı 'senin yüzünden oğlum bana sansürcü diyor' sözleriyle üzerime yürüdü

Eski RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) üyesi, medya ombudsmanı Faruk Bildirici, internet ortamındaki TV ve radyoların denetimi ile ilgili çıkan yönetmelik üzerine yazdığı bir inceleme yazısı nedeniyle RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in toplantı sırasında üzerinde yürüdüğünü söyledi.

“Yaşananları “Masaya  yumruğunu vurup üzerime yürümeye kalktı. ‘Sen öyle şeyler yazdın ki benim oğlum bile bana sansürcü diyor” diye aktaran Bildirici, Şahin’in hala görevde olduğunu hatırlatarak, “Hâlâ şaşırıyorum oğlunun sansürcü demesine üzülen bir insanın sansürcülük işlevini  yerin getirmemesi gerekir ama maalesef devam ediyor” dedi.

T24’ten Murat Sabuncu’nun programında konuşan Faruk Bildirici , Türkiye’deki her TV ve radyo kanalının Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi(SKAAS) üzerinden izlendiğini ve kanallar hakkında rapor yazmak için görevlendirilen uzmanlar olduğunu belirterek, bu uzmanların hazırladığı raporların Üst Kurul’a sunulduğunu ancak son dönemde iktidara yakın kanallarla ilgili raporlar hazırlanmadığını söyledi.

Eskiden beri uzmanların hazırladığı raporların Üst Kurul’a otomatik olarak geldiğini dile getiren Bildirici, “Son zamanlarda uzmanların rapor hazırlaması da engelleniyor. Uzmanlar siyasi iktidara yakın kanallarla ilgili hemen hemen hiç rapor hazırlamıyor sadece diğer kanalları izliyorlar, onlardan da başkan hangisini istiyorsa onu getiriyorlar. Üst Kurul’da başkan hakim. RTÜK televizyon ve radyo yayıncılığını muhafazakâr hale getirmeye çalışıyor.  Şu anda RTÜK’te bir cezalandırılacak kanallar var bir de asla bakılmayacak kanallar var. Benim orada olduğum sürede iktidara yakın bir kanalla ilgili yanlış bilmiyorsam 3 gün içinde 150 binden fazla şikayet gelmişti o şikayetle ilgili hiçbir şey yapılmamıştı” dedi.

 RTÜK’ün ‘Saray’a bağlı dar bir kadro için çalıştığını’ dile getiren Bildirici, kurum içinde birbirini koruyan ilişkiler ağı kurulduğunu söyledi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi