Gazeteci Deniz Yücel'e 2 yıl 9 ay hapis cezası

Almanya'da yaşayan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 2 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılığın ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 2 yıl 3 aydan 11 yıl 3 aya, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan ise 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istediği Deniz Yücel’e 2 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Yücel, ‘FETÖ propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasından ise beraat etti.

NE OLMUŞTU?

14 Şubat 2017'de kendi isteğiyle ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınan Yücel, 27 Şubat 2017'de "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yücel, Silivri Cezaevi’ndeki bir yıllık tutukluluğunun ardından 16 Şubat 2018'de İstanbul 32'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmiş ve Almanya'ya dönmüştü.

AYM'DEN HAK İHLALİ KARARI ÇIKMIŞTI

Anayasa Mahkemesi, 2019 yılı Haziran ayında Yücel'in başvurusunu karara bağlayarak bir yıl boyunca Silivri Cezaevi'nde tutulan Deniz Yücel'in hem kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının hem de ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Şubat ayındaki duruşmada savcılık 15 yıl 3 aya kadar hapis cezası isteminde bulunmuştu. Duruşma sonrasında Alman Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "suçlamaların mahiyeti ve orantılılığının şüpheli göründüğü ve davanın çok uzadığı" belirtilerek "hızlı ve hukuk devletine uygun bir yargılama" talep edilmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi