Gazeteci Deniz Yücel’e istenen ceza belli oldu

Die Welt gazetesinin eski Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’in ‘örgüt propagandası’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması bugün İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mütalaasını sunan savcı Yücel’in toplam 16 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Deniz Yücel’in katılmadığı duruşmada avukatı Veysel Ok hazır bulundu.

Duruşmayı Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) İcra Direktörü Barbara Trionfi de izledi.

Celse arasında mütalaasını sunan savcı,  Deniz Yücel’in ‘propaganda’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Mütalaada Yücel’in ‘PKK/KCK propagandası yaptığını’ öne süren savcılık, Yücel için basın yoluyla zincirleme şekilde ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan 13 yıla kadar, ‘halkı kin ve nefrete tahrik etmek’ suçundan da 3 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Ayrıca, Deniz Yücel hakkında bir haberinde Erdoğan’ın fotoğrafı üstünde ‘darbeci’ şeklinde başlık attığı gerekçesiyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten ayrı bir suç duyurusunda bulunulması istendi.

Yücel’in avukatı Veysel Ok, mütalaanın ellerine dün ulaştığını belirterek esasa ilişkin savunma yapmak için süre talep etti.

Talebi kabul eden mahkeme, duruşmayı 2 Nisan saat 13:30’a erteledi.

27 Şubat 2017-16 Şubat 2018 tarihleri arasında yaklaşık bir yıl Silivri Cezaevi’nde kalan gazeteci Yücel, daha önce İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın duruşmasına gönderdiği dilekçede, cezaevinde işkence gördüğünü belirterek, 'haksız ve hukuka aykırı olarak tutuklu kaldığı' süre için 2 milyon 980 bin TL talebi ile tazminat davası açmıştı. Çağlayan Adliyesi'ndeki duruşmada Avukat Veysel Ok Yücel’in gözaltı süresi ve uğradığı zararın tespitini istemişti. Mahkeme, davayı reddetmişti. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi