'Gizli' ibaresiyle yayılan sahte belgeyle ilgili soruşturma başlatıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 18 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamasının ardından ülkedeki bakanlıklar tarafından önlemler alınmaya başlandı. Sosyal medyada ve WhatsApp gibi kapalı mesajlaşma gruplarında paylaşılan bir 'belge'ye Sağlık Bakanlığı'ndan 'Sahte' açıklaması geldi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da yayılan belgeyle ilgili soruşturma başlattı.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN 'SAHTE' AÇIKLAMASI GELDİ

Sosyal medyada ve WhatsApp gibi kapalı mesajlaşma gruplarında paylaşılan bir ‘belge’ye Sağlık Bakanlığı’ndan “Sahte” açıklaması geldi. Koca'nın yalanlamasının ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıdaki koronavirüs önlemlerinin duyurulduğu basın toplantısında, başlatılan soruşturmayla ilgili bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “gizli” ibaresiyle yayınladığı bir genelge olduğu iddia edilen metinde Türkiye'de en az 18 kişide görülen koronavirüs ile ilgili kamu hayatını düzenleyen birçok değişiklik yapılmasına karar verildiği öne sürülüyordu.

'PANİK YARATACAĞI BİLİNEREK UYDURULMUŞTUR'

Sosyal medya hesabından belgenin sahte olduğunu bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şunları yazdı:

"Sosyal medya ve Whatsapp’tan yayılan “GİZLİ” belge GERÇEK DIŞIDIR. Panik yaratacağı bilinerek UYDURULMUŞTUR. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. DOĞRU HABER, RESMEN YAPILAN AÇIKLAMADIR."

'RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "gizli" ibaresiyle yayılan 'belge'yle ilgili, ilgili kişiler hakkında "resmi belgede sahtecilik" ve "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından soruşturma başlattı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi