Görevden alınan Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ'a 6 yıl hapis cezası

Fotoğraf: MA

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan HDP'li Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ'a ‘Cizre KCK’ davasında ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla  6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Zırığ'ın da bulunduğu tutuksuz yargılanan 79 sanık katılmadı. Duruşmada, sanıkların avukatları hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayan cumhuriyet savcısı, sanıklardan 15'i için “örgüt kurma ve yönetme” suçlamasıyla  15'er yıldan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istedi.

Yerine kayyum atanan Zırığ'ın da aralarında bulunduğu 64 sanık için ise örgütü üyeliği suçlamasıyla 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapis cezası istedi.

Söz alan sanık avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı.

HDP'li Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ'a "örgüt üyeliği" su6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Aralarında eski belediye başkanları, siyasi parti üyeleri ve meclis üyelerinin de bulunduğu 67 sanık ise örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl 3 ay ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti, 11 kişinin ise beraatine karar verdi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Zırığ, ” 2011’de FETÖ’cü savcılar tarafından açılan Cizre KCK davasından 6 yıl 3 ay ceza aldık. Bu karar ile FETÖ-AKP ortaklığının devam etiği esasında belgelenmiş oldu. Ne FETÖ ne sarayın tek adam rejimi bizi mücadelemizden gram geri adım attırmayacktır” ifadelerini kullandı.

Tükenmez Haber, AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi