Koronavirüs salgını nedeniyle çalışmaları hızlandırılan ve Meclis’e sunulan infaz yasasında, siyasi tutukluların kapsam dışında bırakılmasına tepkiler sürüyor. “Haberin Var mı” inisiyatifi salgın tehlikesi altında cezaevlerinde bulunan gazeteciler için bir video hazırladı.

İnisiyatif daha önce de cezaevlerindeki gazeteciler için birçok video hazırlamıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle hapishanelerdeki tehlikelere vurgu amacıyla hazırladığı videolarının yenisinde "Virüs Girmeden Gazeteciler Çıksın” çağrısı yaptı.

Yeni yayınladıkları videoyla “Meclis göreve, gazetecilere tahliye!” diyen inisiyatiften yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • Covid-19 salgını Türkiye'de hız kesmeden can almaya devam ediyor. Hükümet bir takım tedbirler açıklarken düşüncesini söylemekten öte eylemde bulunmamış onlarca gazeteci ve siyasetçiyi cezaevlerinde kaderlerine terk ediyor.
  • Türkiye'deki 359 hapishanede doluluk oranı yüzde 127. Son verilere göre hapishanelerde 100’den fazlası gazeteci olmak üzere 257 bin hükümlü, 43 bin tutuklu var.
  • Vakit daralıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği parlamenterleri, Uluslararası Pen ve diğerleri Türkiye’ye çağrılarını yineliyor: Cezaevlerini çok geç olmadan boşaltın!
  • Ama dün yapılan açıklamayla görüldü ki bu çağrılar ciddiye alınmıyor. Bir kez daha yineliyoruz: Covid-19 bir ateş gibi tüm cezaevlerini sarmadan yeni infaz düzenlemesinin kapsamı genişletilsin.
  • Haberlerinden, demeçlerinden ve görüşlerinden dolayı “terörist” muamelesi gören gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler de infaz düzenlemesine dahil edilsin.
  • Cezaevlerinde düşünce suçlusu kalmasın. Virüs girmeden gazeteciler çıksın.

Birçok politikacı, gazeteci ve basın meslek örgütü sosyal medya hesaplarından Haberin Var mı inisiyatifinin hazırladığı videoyu paylaşarak destek verdi. Bazıları şöyle:

 

Tükenmez Haber, Bianet

ETİKETLER


Editörün Seçimi