Havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı

Sakarya Valiliği, Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamadameydana gelen patlama ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespiti yapılarak patlamada hayatını kaybeden kişi sayısının 7 olduğunu belirten Sakarya Valiliği, ekiplerce bölgede aranan herhangi bir kişi kalmadığını da bildirdi.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, “03.07.2020 tarihinde Hendek ilçesinde bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 1 vatandaşımızın ise arandığı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bugün itibariyle kayıp olan 7’nci kişinin, İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespiti yapılmış ve patlamada hayatını kaybeden kişi sayısı 7 olmuştur. Böylece ilgili ekiplerimizce aranan herhangi bir kişi kalmamıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına sabırlar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hendek’te havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili olarak fabrika müdürü H.A.V., ustabaşılar E.Ö. ile A.A. ve iş güvenliği uzmanı A.B. savcılıkta ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen 4 kişinin tutuklandığı bildirildi.

 NE OLMUŞTU?

3 Temmuz günü, Sakarya Hendek'te bir havai fişek patlaması meydana gelmişti. 7 kişi hayatını kaybetmiş, 126 kişi yaralanmıştı. 

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada Sebahattin Tepeçınar, Havva Çelik, Halis Yılmaz, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün ve Erhan Ateş yaşamını yitirirken, yapılan kimlik tespit çalışmaları sonucu ölen 7. kişinin de Ramazan Kor olduğu belirlenmişti.

Valilik'ten yapılan açıklamada, "Ekiplerimizce aranan herhangi bir kişi kalmamıştır" ifadeleri kullanılmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, patlamaya ilişkin 4 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, patlamayla ilgili idari soruşturma açıldığı belirtilmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi