HDP Kongresi polis engellemesi yüzünden sokakta yapıldı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eskişehir İnönü’de yapmak istediği ilçe kongresi, polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; kongre için kiralanan mekanın sahibinin polis tarafından tehdit edildi.

Bunun üzerine söz konusu kongre İnönü Mahallesi’ndeki bir benzinliğin yanında gerçekleştirildi.

Kongre sonucunda HDP İnönü İlçe Örgütü yönetimi ve ilgili seçim kurulu belirlendi.

HDP Parti Meclisi Üyesi Şükriye Ercan, kongre için ilçeye gittiğini ancak polisin kendilerini mahalleye almadığını ifade etti.

“Kongreyi yapacağımız kahvehanenin sahibi çok açık bir şekilde polis tarafından tehdit edildi. Mekanın sahibiyle anlaşmış olmamıza rağmen mekanı kilitleyip gelmedi. İl başkanımız emniyeti aramış, emniyette yetkililer ‘kahvehanenin camları kırılmış, mekanın sahibi de can güvenliği olmadığı için mekanı açmamış’ demiş.”

Ercan, “Kahvehanenin camları kırılmış deniliyor ama hiçbir delil göstermiyorlar” dedi ve sonrasında yaşananları anlattı.

“YSK görevlileri tutanak ile belgeledi. ‘Mekan sahibi tehdit edilmiştir, can güvenliği olmadığı için mekanı kilitlemiştir’ dediler ama emniyet tutanağı imzalamadı. Polis, YSK görevlisine, ‘mekan sahibi yerinde olmadı için kongre yapılamadı’ diye yazdırmak istedi.”

Normal şartlarda ilçenin dışında ilçe kongresi yapmanın yasak olduğunu belirten Ercan, ancak kendilerinin kongreyi çevre yolunda bulunan bir benzinlikte yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi