HDP yürüyüşü sonrası polis saldırısı: Basma, nefes alamıyorum

HDP’nin “Demokrasi Yürüyüşü”nün üçüncü gününde, İstanbul Beşiktaş’ta yürüyüş sonrası gözaltına alınan bir genç, “Basma, nefes alamıyorum” demesine rağmen polis şiddetine maruz kaldı.

HDP’nin 1 Haziran’da açıkladığı “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında Edirne ve Hakkari olmak üzere iki koldan Ankara’ya planlanan “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nde bugün üçüncü güne gelindi.

“Darbeye karşı demokrasi yürüyüşünü” için bugün Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda yan yana geldi.

HDP’nin başlattığı “Demokrasi yürüyüşü” kapsamında Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda buluşan kitle, basın açıklaması öncesi parkta çalınan müzik eşliğinde halay çekti ve marşlar söyledi.

Demokrasi yürüşünden iki saat önce HDP’nin Beşiktaş İlçe Örgütü’nün çevresi ve Beşiktaş’ın ara sokakları polis ablukasına alındı. Abbasağa Parkı’nın giriş ve çıkışlarını tutan polisler, park içerisinde gezen insanlara GBT yaptı. Parkın etrafı TOMA ve polis tarafından ablukaya alındı.

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’ndaki etkinlik sonrası HDP Gençlik Meclisi üyesi 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bir genç ise polis şiddetine maruz kaldı. “Basma, basma nefes alamıyorum” diyerek polisi engellemeye çalışan gencin sırtına defalarca basılmasının ardından “Göğsüm ağrıyor” diyerek gözaltına alındı.

Bu anlar ise Gazeteci Zeynep Kuray tarafından kaydedildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi