HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’nde dördüncü gün

Halkların Demokratik Partisi (HDP), "Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü" dördüncü gününde devam ediyor. Tüm engellemelere rağmen HDP’liler yürüyüşlerine devam ederken, İstanbul ve Diyarbakır’da siyasi parti, STK ve esnaf ziyaretleri ile halk buluşmaları gerçekleşecek.

DİYARBAKIR'DA STÖ'LERE ZİYARET

HDP milletvekilleri ve yöneticileri, ‘demokrasi yürüyüşü’ kapsamında Diyarbakır bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

HDP’liler Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ni (ESP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu‘nu (MED-TUHAD-FED), Barış Anneleri Meclisi ve Hak İnisiyatifi ile görüştürdü.

Yapılan görüşmelerde, hukuğun askıya alındığı ve hak ihlallerinin giderek arttığına dikkat çekilerek, yürüyüşün bu açıdan tüm kesimler için önemli olduğu vurgulandı.

Ayrıca HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Sıddık Taş, Hasan Özgüneş ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran’ın yanı sıra parti yöneticilerinden oluşan bir heyet de Ergani ilçesinde halkla buluştu.

HDP Ergani ilçe binasında bir araya gelen heyet, Eski Diyarbakır Caddesi üzerinde esnafı ziyaret etti.

Heyet ardından Yenişehir Mahallesi ve Organize Sanayi Bölgesi’nde ziyaretlerini tamamlayarak Diyarbakır’a döndü.

ERTUĞRUL GÜNAY'DAN HDP YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK

60 ve 61’inci dönem AKP hükümetlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Ertuğrul Günay, katılma olanağı bulamadığı için üzgün olduğunu belirttiği HDP’nin yürüyüşüne destek açıklaması yaptı.

MA’ya konuşan Günay, “demokrasi yürüyüşü”nün ülkenin iki köşesinden yola çıkıp, esenlik içinde Ankara’da sona ermesinin çok önemli olduğunu da ifade etti.

Günay, “Böyle bir sona erişmek, halkın devletten ve siyasetten daha önde ve daha sağduyulu olduğunun işareti olacak. O nedenle her yerleşim bölgesinde yurttaşlar, HDP’ye siyasi olarak karşı bile olsalar, yürüyüşün huzur ve güven içinde devamına katkı yapmalılar. O zaman HDP’nin bu yürüyüşü barış ve demokrasi yolunda önemli bir adım ve umut olabilir” dedi.

BEŞTAŞ: YÜÜYÜŞÜMÜZE SALDIRAN POLİSLER GÖREVDEN ALINMALI

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında devam eden ‘demokrasi yürüyüşü’ne ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Dün Bismil’de demokrasi yürüyüşümüzün bir kolu olan ve milletvekili arkadaşlarımızın içinde olduğu heyete kabul edilemez bir saldırı gerçekleşti” dedi.

Polislerin vekillere saldırdığını söyleyen Beştaş, “Polisler iktidar partisi üyesi değildir, yürüyüşümüze saldıran polisler görevden alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Beştaş, yürüyüşün engellemelere rağmen büyük bir coşkuyla devam ettiğini vurgulayarak, “Dün Kadıköy’de ve Diyarbakır’da halk coşkusunu, sahiplenişini ve umudunu bütün Türkiye bir kez daha ilan etti. Hakkari’den Edirne’ye Türkiye’de demokrasi yürüyüşüne katılan, destekleyen, selamlayan herkesi buradan bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi