Heybeliada’daki sit alanı şantiyeye çevrildi

İstanbul Heybeliada’da mülkiyeti Darülaceze’ye ait olan tarihi Sadık Güzel Osman Plajı’nda “basit onarım ve tadilat” adı altında ağaçlar kesildi. Heybeliada sakinleri, tarihi plajın dokusunun bozulmasına tepki gösterdi.

PROJE DURDURULDU

Heybeliada sakinleri, “Daha önce olmayan kotlar oluşturuldu. Sit alanına aquapark ve havuzlar yapılacak. Erguvan olmak üzere birçok ayva ve söğüt ağacı kesildi. Buna nasıl izin veriliyor?” diye tepki gösterdi. Plajı işleten Green Beach’in sahibi, iznin alınmasında mühendislerin kendilerini yanılttığını öne sürerken Adalar Belediyesi yetkilisi, şikâyet üzerine tutanak tutulduğunu ve projenin durdurulduğunu açıkladı.

‘BASİT ONARIM VE TADİLAT’ İZNİ ALINDI

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre İlk ismi Deniz Hamamı olan ve 120 yıllık bir plaj olan Sadık Güzel Osman Plajı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün denize çivileme atladığı yer olarak biliniyor. Plaj, en son 29 Mayıs 2019’da 2 milyon 675 bin TL bedel ile 5 yıllığına ihaleye çıkarıldı. İhaleyi, 2001’den beri plajı işleten Green Beach’in sahibi İsmail Cevahir aldı. Ardından, plajdaki taşınmazların cephelerinde sıva ve boya yapılması, soyunma kabinlerinin ahşaplarının değiştirilmesi, duş-WC-ıslak hacimlerin yenilenme tadilatı için İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ile Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun (KUDEB) imzasıyla “basit onarım ve tadilat” izni alındı. 30 Eylül’de alınan iznin ardından 114 ada, 1 parseldeki, 13 bin 782 m2 alanda ağaçların kesildiğini ve tamamının hafriyat yapılmasıyla şantiye alanına çevrilerek kotların değiştirildiği öğrenildi.

‘YAPI TAHDİT’ TUTANAĞI

Heybeliada sakinleri, tarihi plajın dokusunun bozulmasına tepki gösterdi. Ada sakinlerinden avukat Mustafa Lütfi Kıyıcı, alanın büyük kısmının yıllar önce ağaç olduğu zamanla ağaçların kesildiğini ve belediyeden bazı yetkililerin bu alandaki tahribata göz yumduğunu savundu. Yurttaşların tepkisi ve girişimi üzerine plajda inceleme yapan Adalar Belediyesi, “Yapı tahdit” tutanağı düzenleyerek projeyi durdurdu.

‘İZİN ALMAK ZORUNDALAR’

Kültür Varlıkları Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Çakmak, işletmenin aldığı iznin sınırlarını aştığına dikkat çekti. Çakmak, alınan izinle uygulama arasında dağlar kadar fark olduğunu söyledi. Çakmak, "Orada ne yapılırsa yapılsın İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden izin almak zorundalar” dedi.

‘SADECE 16 AĞAÇ KESTİK’

Plajın 5 yılda bir ihaleye çıkarıldığını ve plajın 2001’den beri kendi işletmelerinde olduğunu kaydeden Green Beach sahibi İsmail Cevahir, “Adalar’da izin almak zor. Mecbur, ‘basit onarımla’ izin alındı. Evet kestik, ama sadece 16 ağaç kestik. Bir ay içinde 100 palmiye ağacı dikeceğiz. Mühendislerimiz tarafından yanıltıldık” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi