İBB personel alımına ‘Kürtçe bilen personel’ ekledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni sözleşmeli personel alım ilanına Kürt dili ve Edebiyatı Mezunu eğitmen alacağını da ilan etmiş.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hakkı Savunanlar Platformu’yla yaptığı görüşmede "İSMEK'lerde Kürtçe dil kursu kesinlikle açılacak" demişti.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından Devlet Personel Başkanlığı (DPB) üzerinden yayınlanan ilanda birçok kadroda görevlendirilmek üzere 420 sözleşmeli memur alınacağı açıklanmıştı.

Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu olanlar, eğitmen kadrosuna başvurabilecek. İBB tarafından yapılan açıklamada kadroya ilişkin aranan şartlar şöyle sıralandı;

“Eğitmen: (Kürt Dili ve Edebiyatı lisans programından mezun olmak) pozisyonu için Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını başarı ile tamamlama şartı aranacaktır.”

KILIÇDAROĞLU DUYURMUŞTU

İSMEK'te Kürtçe dil kurslarının açılacağını Kılıçdaroğlu duyurmuş Kürt dili mezunlarını orada istihdam edeceklerini açıklamıştı. Konuyla ilgili Kılıçdaroğlu, "Kürt edebiyatı vardır. Kürtçe kadim bir dil. Kürtler dün ortaya çıkmış değil. Tarihsel derinliği olan bir kültürü vardır. Kürt edebiyatının, sinemasının, sanatının ve resminin olması lazım. Olacaktır zaten. Bunu ne engellemeye ne de ötelemeye kimsenin gücü yetmez. CHP olarak yerel yönetimlerde bu hizmeti vermek istiyoruz. Örneğin Kürtçe dil kurslarının yanı sıra Türkçe bilmeyen yaşlılara Kürtçe bilen sağlık personeli ile hizmet verebilecek bir çalışma yapacağız" demişti.

 Yayımlanan ilana ulaşmak için tıklayınız.

ETİKETLER

Editörün Seçimi