İBB'den 4 yaş ve altı çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım imkanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, pandemi koşulları sebebiyle Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde temmuz ayı dördüncü birleşimiyle toplandı. İBB Meclisi, bugün yapılan oturumla, "İstanbul'da ikamet eden 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım kartı verilmesi" maddesini onayladı. İstanbul'daki 1 milyon 160 bin çocuğun annesine, ücretsiz ulaşım kartı verilecek. Annelere ücretsiz ulaşım, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim vaatlerinden birisiydi.

TEKLİF İLK OLARAK 16 OCAK'TA GÜNDEME GELMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun,“ 0-4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verme” seçim vaadi de böylece hayata geçmiş olacak. Teklif ilk olarak, 16 Ocak 2020 tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme gelmişti. İBB Meclisi’nde Sayıştay’dan olumlu görüş alınması şartı ile annelere ücretsiz kart verilmesi teklifi uygun bulunmuştu.

KARAR, MECLİSTE GRUBU OLAN PARTİLERİN OYLARI İLE KABUL EDİLDİ

Hukuk, Halkla İlişkiler, Kadın, Aile ve Çocuk komisyonlarında, 4 yaş ve altında olan çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi ve toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması, Sayıştay kanununda belirtilen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi tarafından izlenmesi kaydıyla uygun bulundu. Karar, mecliste grubu olan partilerin oyları ile kabul edildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI ÜCRETSİZ OLARAK KULLANMA SÜRESİ UZATILDI

İBB Meclisi bugünkü oturumunda ayrıca, sağlık çalışanlarının toplu taşım araçlarını ve İSPARK otoparklarını ücretsiz olarak kullanma süresini uzattı. Sağlık çalışanları, alınan uzatma kararıyla 31 Ağustos’a kadar bu imkanlardan faydalanabilecek.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi