İSİG: İki ayda en az 128 işçi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Fotoğraf: AA

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yaşandığı 11 Mart ile 10 Mayıs arasında en az 128 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden işçilerin 78’i İstanbul, 9’u Kocaeli, 7’si İzmir, 5’i Bursa, 3’ü Ankara, 3’ü Antep ve 23’ü de diğer illerde çalışıyordu.

SINIF SORUNU

Salgının bir 'sınıf sorunu' olduğunun izlenen politikalarla ortaya çıktığı belirtilirken, “Salgının ikinci ayında sermayeyi koruyan ve işçi sınıfını 'sürü bağışıklığına' iten politikaların virüsün işyerlerine ve işçilerin yaşam alanlarında hızla yayılmasına sebep olduğu” ifade edildi.

Salgının ikinci ayında daha da yaygınlaştığı, işverenlerin salgına yakalanan işçilere rağmen üretimi sürdürdüğü ve pozitif vakaları toplumdan sakladığı kaydedildi.

'MASKE DAĞITIMI BİLE ORGANİZE EDİLEMEDİ'

Ortaya çıkan maske krizinin halk sağlığını korumak için izlenen politikaların yetersizliğini ve plansızlığını kanıtladığının vurgulandığı raporda, maske satımı ve dağıtımının yasaklanmasının ardından hükümetin maskeleri bedava dağıtacağını ilan ettiği hatırlatılarak, “Ne var ki, maske dağıtımının bile organize edil(e)memesi sonucunda maske satışı serbest bırakıldı; bu da, salgın sürecinde halkın en temel sağlık ihtiyaçlarının dahi karşılanamadığını gösterdi” diye belirtildi.

'HAYATINI KAYBEDENLERİN YAŞ ORTALAMASI 50'

İşyerlerinde alınmayan önlemlerin salgının yayılmasını kolaylaştırdığı ifade edilirken, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden işçilere ilişkin ise şu bilgiler paylaşıldı:

  • Hayatını kaybeden emekçilerin 9’u kadın 119’u erkek.
  • Hayatını kaybeden emekçilerin yaş ortalaması 50.
  • Hayatını kaybedenlerin 98’i ücretli (işçi ve memur), 30’u ise kendi nam ve hesabına çalışan.
  • Covid-19 nedenli iş cinayetlerinin en fazla gerçekleştiği işkolları ticaret-büro işkolu ile sağlık işkoludur. Hayatını kaybeden işçilerin işkollarına göre dağılımı ise şu şekilde: Ticaret-büro işkolunda 37, sağlık işkolunda 31, belediye-genel işler işkolunda 11, turizm-konaklama işkolunda 8, tekstil işkolunda 7, taşımacılık işkolunda 5, savunma-güvenlik işkolunda 5, bankacılık işkolunda 4, metal işkolunda 4 ve diğer işkollarında 14 işçi yaşamını yitirdi.
  • Kaybettiğimiz işçilerin en az 18’i (yüzde 15) sendikalı idi.
  • Salgının ilk iki ayında Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden işçilerin 78’i (yüzde 60) İstanbul, 9’u Kocaeli, 7’si İzmir, 5’i Bursa, 3’ü Ankara, 3’ü Gaziantep ve 23’ü de diğer illerde çalışmaktaydı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi