İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Kimse eylem yapamaz, kendilerini kahraman gibi hissediyorlar

DENİZCAN AKAR


TÜKENMEZ HABER - Taksi şoförleri İstanbul, Ankara ve İzmir'de taksilerin trafiğe çıkışlarının sınırlandırılması ve koronavirüs pandemisi sonucunda yaşanan iş kaybı nedeniyle taksi kiralarını ödeyemedikleri için şikayetçi. Geçtiğimiz günlerde eylem yapan şoförler taksi plakası ve taksi sahiplerinin aylık ücretleri indirmediğini belirtiyor.

Tükenmez Haber'e konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksilerin yüzde 90 iş kaybı yaşadığını belirtiyor. Koronavirüsün sonrası tedbirlerin taksi plakası fiyatlarını fazla etkilemediğini belirten Aksu, geçtiğimiz gün kira fiyatları nedeniyle eylem yapan 200 taksi şoförüne ilişkin ise şunları söyledi:

"Kimse eylem yapamaz. Öyle bir eylem yapma hakkı kimsenin de yok. Mal sahibiyle şoför oturup sokaklardaki durumu, ulaşımdaki son durumu inceliyorlar ve kendi aralarında gereğini yapıyorlar. Eylem değil, beş-on kişi bir araya geliyor. Kendini kahraman gibi hissediyorlar. 'Biz kahramanız, şunu bunu yaparız' diyorlar. Taksicilikle alakası olmayan beş-on kişi mesleğe kara leke vurmak adına kahramanlık yapıyorlar."

'PLAKA FİYATLARINI FAZLA ETKİLEMEDİ'

İstanbul'da 17 bin 395 tane ticari taksi olduğunu belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu iş kayıplarının yüzde 90 olduğunu, koronavirüsün Türkiye'de görülmesinden önce günde yaklaşık 1.5 milyona yakın yolcu taşıdıklarını belirtti. Uber'in yasaklanması sonrasında artışa geçen plaka fiyatlarının şu süreçte fazla etkilenmediğini Aksu, şu ifadelerde bulundu:

"100-200 bin lira etkiledi. Şu anda plaka fiyatları 1 milyon 900 bin ile 2 milyon arası. Önceden 2 milyon 200 bin lirayla 2 milyon 300 bin lira arasıydı"

'YAKIT VE NAKİT YARDIMI TALEP ETTİK'

Aksu koronavirüs pandemisinden etkilenen taksiciler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'ndan yakıt yardımı, nakit yardımı ve bütün ödemelerinin alınmaması hakkında talepleri olduğunu da aktardı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi