İstanbul’da Kiptaş mağdurları evlerini istiyor

Fotoğraf: Şenol Buran

İstanbul Kağıthane'de Hürriyet Mahallesi halkı, kentsel dönüşüm projesi adı altında evlerini 5 yıl önce Kiptaş A.Ş.’ye verdi. 357 haneden evlerini "3 yılda teslim edeceğiz" sözüyle alan Kiptaş A.Ş., evleri teslim etmediği gibi bir süre sonra kira yardımını da kesti. Hem evleri teslim edilmeyen hem de mahalleleri moloz yığınına dönüşen mahalle halkı, yetkililere seslenerek yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istedi.

Proje alanı önünde yapılan eylemde, "Hürriyet Mahallesi Kiptaş Mağdurları" adına yapılan açıklamada, mahalle halkının dişinden tırnağından arttırarak yapmış olduğu evleri 5 yıl önce Nas-Kiptaş ortaklığındaki projeye güvenerek ve depreme dayanıklı konutlar olacak diye verildiği hatırlatılarak, "Projenin arkasında koskoca Kiptaş var elbet bizi yarı yolda bırakmaz diye düşündük. Ancak yanılmışız, ‘3 yıl içinde bitireceğiz’ diye gelenler bizleri moloz yığınıyla baş başa bıraktı. Kiptaş ve Nas firması mahkemelik oldu, arada biz ezildik ve mağdur olduk" denildi.

‘MAĞDUR VE ZOR DURUMDAYIZ’

Kiptaş ile yapılan görüşmelerden de netice alamadıklarını belirten mahalle halkı, "Kiralarımızı 6 aydır alamıyoruz, yerlerimiz yapılmıyor, son derece mağdur ve zor durumdayız. Bir an önce evlerimize başlanmasını ve teslim edilmesini talep ediyoruz" denilerek kendilerini mağdur edenler hakkında hukuki yollara başvuracaklarını belirtti.

Açıklamada, son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kağıthane Belediye Mevlüt Öztekin’e de seslenen mahalle halkı, seslerinin duyulmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesi için adım atılmasını istedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi