İzmir Barosu yarın Ankara eylemi için yola çıkacak

İzmir Barosu’nun, çoklu baro sistemine karşı "Savunma susmadı, susmayacak" sloganıyla başlattığı oturma eylemi üçüncü gününde devam etti. Baro binası önünde bir araya gelen avukatlar daha sonra  açıklama yaptı. Türkiye Barolar Birliği Delagasyon üyelerinin de katıldığı açıklamayı Delagasyon üyesi Avukat Özcan Çine okudu.

"Yürütme, tüm baroların kitlesel tepki ve eylemlerine karşı ne pahasına olursa olsun bu yasayı çıkarmak istemekte, ülkemizi daha karanlık bir geleceğe sürüklemektedir" diyen Çine, bu yasa teklifinin yalnız barolara karşı değil, halka karşı olduğunu söyledi. Çoklu baro sistemini anlatan Çine, "Bu yasa teklifi ile baroların çalışmalarını etkisizleştirmeyi hedefleyen siyasal iktidar; çocuk istismarına, kadın cinayetlerine, her türden ayrımcılığa, çevre katliamlarına neredeyse yeşil ışık yakmakta, halkın Anayasanın 36. maddesinde yer alan, hak arama özgürlüğünü ve savunma hakkını ortadan kaldırmak istemektedir" diye konuştu.

‘UMUT OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

TBB Delegeleri olarak demokrasi karşıtı, hukuk devleti ilke ve kurumlarıyla tamamen zıt girişimlere karşı tek vücut olduklarını ifade eden Çine, "Bu yasa teklifini getirenler ve TBMM 'de iktidar partisi ve onun ortağının oyları ile yasalaşmasını sağlayanlar tarihin karanlığına gömülecekler, bizler ise tarihin aydınlık sayfalarında, geleceğe umut olmaya devam edeceğiz. Savunma hakkı için, baroların parçalanıp bölünmemesi için, demokrasi ve hukuk devleti için direneceğiz, biat etmeyeceğiz" dedi.

İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer de konuşmasında Cuma günkü Ankara eylemi için yarın yola çıkacaklarını duyurdu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi